Rynny i rury – część architektury

Jan Gutt
Jan Gutt

System odwodnienia dachu powinien być nie tylko skuteczny, ale i zharmonizowany z wyglądem domu. Rynny i rury spustowe mogą dyskretnie podkreślać charakter budynku, być ważnym detalem w kompozycji elewacji albo wprowadzać wrażenie chaosu.

System rynien i rur spustowych pozwala na odprowadzenie wody deszczowej z dachów płaskich i skośnych, a jednocześnie chroni elewację i fundamenty przed działaniem wody spływającej z połaci dachowej. Choć jego schemat wydaje się prosty, eksponowanie lub chowanie jego elementów (które pozwala nadać budynkowi określony charakter) stanowi już o wiele większe wyzwanie.

Ważne decyzje

Materiał i kształt elementów systemu (rynien, rur spustowych, złączek, haków itp.) trzeba wybrać na etapie projektowania domu, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd bryły. Właśnie wtedy należy zaprojektować również lokalizację i spadki rynien, miejsce rur spustowych oraz ich przekroje wraz z detalami połączeń z innymi elementami budynku. Powinien to zrobić architekt projektujący dom, który zadba i o wydajność systemu orynnowania, i o dopasowanie go do charakteru bryły. Wskaże, w których miejscach rury spustowe będą przecinać elewację, w jaki sposób mają się łączyć z rynnami itp. Jeśli te decyzje nie zapadną w fazie projektowania, inwestorzy będą musieli podejmować je samodzielnie albo korzystać z pomocy wykonawców. W takim przypadku szczególnie ważna jest znajomość podstawowych zasad rządzących wyborem elementów systemu orynnowania.

W domach o tradycyjnej formie z dachem skośnym i okapem, gdzie rynny i rury spustowe są wyraźnie widoczne, stosuje się materiały dobrane do charakteru budynku i rodzaju pokrycia, na przykład blachy ocynkowane i miedziane.

Rynny i rury – część architektury

W domu z tradycyjnym dachem i wysuniętym okapem rynny i rury spustowe zostały wyeksponowane poprzez skontrastowanie ich koloru z barwą elewacji. Niewielkie daszki lukarn obywają się bez własnego odwodnienia. Projekt: architekt Tomasz Lella

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, jak dobrać system orynnowania do domów o architekturze tradycyjnej i nowoczesnej
  • zasady, jakimi rządzi się rozmieszczenie rur spustowych na ścianach zewnętrznych, słupach itp.
  • informacje o materiałach, kolorystyce i kształtach elementów systemu odwodnienia
  • zdjęcia ilustrujące te zagadnienia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2017 Tekst architekt Jan Gutt
warto przeczytać