Na kilku poziomach
O charakterze tego domu zdecydowała topografia - działka z dwoma spadkami w kierunku zachodnim i południowym. Aby dostosować bryłę do ukształtowania terenu podzieloną ją na trzy „półpoziomy”.
Są takie miejsca na Parkitce, północno-zachodniej dzielnicy Częstochowy, w których łatwo zapomnieć nie tylko o rozgrzanych w upale miejskich chodnikach, ale nawet o samej Jasnej Górze. Pątnik do śródmieścia szedłby z Parkitki pół godziny, o ile jego uwagi nie odwróciłyby żółto kwitnące nawłocie, wysokie wiechcie dzikich traw, rozległe, tętniące życiem nieużytki. Trzeba się spieszyć z ich podziwianiem, pomyślałby, tak szybko przyrodę wypierają stąd osiedla młodych domów i długie ulice współczesnej zabudowy jednorodzinnej: kubiczne bryły, płaskie dachy, wielkie okna.
Jedno z parkitkowych osiedli zaprojektowała częstochowska pracownia architektoniczna prowadzona przez Macieja Janeczka. W dwóch rzędach na osi północ – południe stoją: od zachodu szeregowce, od wschodu, czyli naprzeciwko – bliźniaki i wolno stojące wille. Poszczególne budynki różnią się rozmiarami, kompozycją brył, układami pomieszczeń, a łączą dzięki kameralnej skali i detalom elewacji. – Mamy tu trzy typy domów i dość gęstą ...
W artykule znajdziesz:
- zdjęcia bryły i wnętrz
- plany domu
- pomysł na dostosowanie bryły do ukształtowania terenu
- opis podziału wnętrza domu podzielonego na „półpoziomy”
- informacje o materiałach wykończeniowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Piotr Mastalerz
Projekt: architekt Maciej Janeczek