Dom w ramie

Maja Mozga-Górecka
Maja Mozga-Górecka

Właściciele nazywają ten dom „pomnikiem własnego uporu”. To prosty, oszczędny i bardzo racjonalny pomnik. Oryginalna w tym rejonie bryła kryje nietypowe rozwiązania.

prezentacja-gornicy.jpeg
Prosta oszczędna architektoniczna forma pasuje do otaczających dom pól. Elewacja ogrodowa jest wyrazista przez ukośną, pokrytą drewnem ramę, która obwodzi ścianę budynku z trzech stron fot. Małgorzata Góra

Po wyjściu w Dąbrowie Górniczej z pociągu pośpiesznego relacji Warszawa – Praga natkniemy się najpierw na opuszczony i zabity deskami budynek kolejowy z brunatnej cegły. Dąbrowianom nieobca jest ironia, gdy mówią o tym dworcu „Centralny”.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, po pokonaniu torowiska, trafia się na zamkniętą fabrykę obrabiarek, która kiedyś wysyłała w świat tokarki karuzelowe. Jeszcze dalej – na dziewiętnastowieczne budynki dawnej fabryki kotłów parowych i części do lokomotyw.

Choć dziś zdobi je logo „Fabryka pełna życia”, trudno dostrzec jego przejawy. Urząd miasta ogłosił konkurs na koncepcję zagospodarowania zabudowań pofabrycznych. Mają współtworzyć nowe centrum Dąbrowy. Na razie dumną pamiątką po pracujących tu przez ponad sto lat robotnikach jest tylko ich pomnik projektu śląskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdy – masywny, triumfujący, dobitnie socrealistyczny, choć odsłonięty w latach 70., szczęśliwie obroniony przez mieszkańców przed wyburzeniem.

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia bryły i wnętrz
  • plany domu
  • opis rozwiązań pozwalających wybudować dom na podmokłej działce
  • inspirujący sposób podziału wnętrza długiej, wąskiej bryły domu
  • informacje o materiałach wykończeniowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Maja Mozga-Górecka
Zdjęcia Małgorzata Góra
Projekt architekci Magdalena i Mateusz Górnik / Górnik Architects
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU