Ogród dla alergika
Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego uczulenia dotykają około 12 milionów Polaków, z czego najczęstszy jest nieżyt nosa wywołany między innymi pyłkami roślin i zarodnikami grzybów. Niestety te alergeny znajdują się w każdym ogrodzie, który bywa też przyczyną alergii skórnych oraz reakcji wywołanych ukąszeniami owadów. Jak go zaaranżować, żeby był dla alergików bezpieczny?

Jeśli pozwala na to miejsce, warto stworzyć zaporę z roślin zatrzymującą kurz i alergeny, które docierają z zewnątrz. Im bardziej gęste rośliny, tym lepiej, ponieważ poprawiają mikroklimat w ogrodzie.
- bukszpan wiecznie-zielony
- różanecznik ogrodowy
- funkia ‚Patriot’
- zawilec wielkokwiatowy
- nerecznica samcza
- kopytnik pospolity
Urządzenie ogrodu wolnego od alergenów to zadanie niewykonalne. Uczulające cząstki są wszędzie. Przenoszone z prądami powietrza nie respektują granic posesji i mogą mieć zasięg nawet kilkuset kilometrów. Nie można się ich pozbyć, ale można zminimalizować ich niekorzystne działanie przez dobór roślin, odpowiednią pielęgnację ogrodu oraz zachowanie higieny pracy.
W artykule znajdziesz:
- omówienie ogrodowych źródeł alergii i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić;
- informacje od lekarza alergologa o tym, jak bezpiecznie pielęgnować ogród, czego unikać i kiedy na pewno nie wychodzić do ogrodu;
- listy roślin ozdobnych bezpiecznych dla alergików;
- zdjęcia inspirujących aranżacji ogrodowych.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych