6 sposobów na wymianę stropu
Różne rozwiązania konstrukcyjne
Musisz wymienić stary strop? Przeczytaj, jakie konstrukcje się do tego nadają. Ale pamiętaj, że każdy dom to inny przypadek, więc rozwiązanie trzeba dobrać indywidualnie.
Gdy projektuje się nowy dom, można wybierać rozwiązania, które najbardziej odpowiadają nam pod względem ceny, szybkości montażu czy technologii. W przypadku budynków istniejących sytuacja jest nieco bardziej złożona.
Przede wszystkim osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi musi ocenić stan techniczny istniejącej konstrukcji i przygotować ekspertyzę, która odpowie na pytanie, jaki zakres prac jest niezbędny. Wcześniej musi jednak poznać potrzeby inwestora. Dowiedzieć się, czy chce on przeprowadzić generalny remont domu, czy zaadaptować pomieszczenia do nowej funkcji, co wiąże się ze zwiększeniem obciążenia użytkowego stropu. Jeśli okaże się, że naprawa lub wzmocnienie stropu są niemożliwe albo bardzo trudne do wykonania pod względem technicznym, trzeba zaplanować jego wymianę.
Rozwiązanie musi być skrojone na miarę budynku i warunków w nim panujących. W uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli chcemy lekki, tani i szybki w wykonaniu strop, najlepszy będzie drewniany. Tam, gdzie ...
W artykule znajdziesz:
omówienie sześciu konstrukcji stropowych, którymi można zastąpić stary, zbyt słaby strop. Są to:
- strop drewniany
- płyta monolityczna
- strop z płyt WPS
- płyta monolityczna oparta na belkach stalowych
- płyta monolityczna zespolona z belkami stalowymi
- strop gęstożebrowy na belkach sprężonych
Pokazujemy ich budowę na rysunkach i wyjaśniamy, jakie zalety i ograniczenia ma każde z rozwiązań.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych