Zdrowy ogród
Rady ogrodnika
Choroby i szkodniki rozwijają się w każdym ogrodzie, jednak w dużym stopniu można im zapobiec, a jeśli się pojawią – ograniczyć ich ilość naturalnymi metodami.
Dbajmy o bioróżnorodność
Im więcej jest w ogrodzie gatunków roślin, tym mniej jest on narażony na infekcje. Choroby i szkodniki szybciej się rozprzestrzeniają w jednorodnych nasadzeniach, ponieważ nie muszą tracić energii na szukanie żywicieli. W sprzyjających warunkach łatwo zasiedlają sąsiednie rośliny.
Nawoźmy i podlewajmy
Im rośliny są silniejsze, tym łatwiej pokonają infekcję. Dlatego trzeba je podlewać w czasie suszy i co roku nawozić, najlepiej kompostem, suszonym obornikiem, biohumusem. Warto stosować probiotyki glebowe (EM-y) – zawierają pożyteczne mikroorganizmy, które poprawiają zdrowotność ziemi.
Kupujmy zdrowe rośliny
Powinny być bez plam, nalotu, dziur i innych śladów żerowania szkodników. Liście nie mogą być blade i poskręcane. Niepokoić muszą zdeformowane pąki i uszkodzona kora. Te objawy mogą świadczyć o tym, że roślina jest zainfekowana – posadzona w ogrodzie będzie kiepsko rosła i zarazi inne.
Wabmy ptaki i pożyteczne owady
Wiele z nich żywi się one szkodnikami. Owady zachęcą do odwiedzenia ogrodu miododajne rośliny (dorosłe osobniki w przeciwieństwie do drapieżnych larw często żywią się pyłkiem i nektarem). Dla ptaków warto zawiesić budki lęgowe, posadzić rośliny o jadalnych owocach i postawić poidełka z wodą.
Oglądajmy liście i pędy
Dobrym nawykiem są spacery po ogrodzie, podczas których z bliska przyglądamy się roślinom (należy sprawdzać także spód liści, bo tam często żerują szkodniki). W ten sposób najłatwiej odkryć i zniszczyć niewielkie siedliska szkodników lub chorób – wystarczy je usunąć.
Chrońmy naturalnie
Choroby i szkodniki najlepiej niszczyć środkami ekologicznymi, a chemiczne traktować jako ostateczność. Należy przestrzegać zaleceń producenta preparatu. Oprysk wykonuje się w bezwietrzny dzień (żeby wiatr nie znosił cieczy) i wieczorem, kiedy wśród kwiatów nie ma pszczół.