Woda – nasz skarb
Zasoby wody w Polsce należą do jednych z mniejszych w Europie. A mimo to nie mamy nawyku jej oszczędzania, marnotrawimy też to, co daje nam niebo – cenną deszczówkę. Warto to zmienić.
Należy ją oszczędzać nie tylko ze względów ekologicznych, równie ważny – a przy tym wymierny – jest aspekt finansowy. Racjonalne wykorzystanie wody po prostu się opłaca. Tym bardziej że cena wody wodociągowej z roku na rok rośnie, a właściwa gospodarka pozwoli zmniejszyć jej zużycie nawet o 70%.
Deszczówka zostaje na działce
Podjazd do garażu, plac przed domem, ścieżki i inne wybrukowane nawierzchnie zajmują zwykle sporą część działki (szczególnie jeśli nie jest ona zbyt duża). Zwiększają komfort życia, ale powodują też spore straty wody. W naturalnym środowisku deszczówka i woda z roztopów, wsiąkając w podłoże, tworzą zapas wód powierzchniowych. Z wybrukowanych nawierzchni spływają do kanalizacji deszczowej lub studzienki chłonnej, a nawet (co jest niezgodne z prawem) kierowane są poza teren posesji, w konsekwencji czego zalewane są ulice czy sąsiednie działki.
Jak temu zapobiec? Rezygnując tam, gdzie to możliwe, ze „szczelnych” wybrukowanych nawierzchni i zastępując je przepuszczalnymi.
Godna polecenia jest nawierzchnia żwirowa. Pasuje do każdego otoczenia i nie jest droga. Wiele osób boi się jednak, że nie będzie trwała i konieczne będą jej częste reperacje. Niepotrzebnie, bo właściwie wykonana przetrwa długie lata. Osoby, których to nie przekonuje, mogą wybrać nawierzchnię mineralno-żywiczną, w skład której wchodzi żwir lub grys związany niewielką ilością żywicy epoksydowej. Jest ona również przepuszczalna, a przy tym długowieczna i odporna na przerastanie chwastami. Układanie takiej nawierzchni trzeba powierzyć wyspecjalizowanej ekipie.
Są też inne rozwiązania.
W artykule znajdziesz:
- rady, jak dobrać nawierzchnię wokół domu, żeby przepuszczała wodę
- wyjaśnienie, jak zbierać deszczówkę z dachów oraz ile można jej zebrać
- podpowiedzi, do jakich zastosowań domowych można wykorzystać deszczówkę
- porady, jak podlewać, żeby nie marnotrawić wody
- informacje, jak dobierać gatunki roślin do warunków panujących na działce
- sposoby na to, by zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych