Sezon zamknięty
Ogród powoli szykuje się do zimy. Po zakończonych pracach zostały brudne narzędzia i resztki preparatów stosowanych w uprawie roślin. Co zrobić, żeby w dobrym stanie dotrwały do wiosny?
Największymi wrogami sprzętu ogrodowego są wilgoć, mróz i... brak ruchu. Urządzenia mechaniczne, drobne narzędzia czy środki chemiczne pozostawione w niesprzyjających warunkach po prostu niszczeją. Wystarczy trochę czasu, żeby dobrze przygotować je do zimy.
Czyścimy drobne narzędzia
Jeżeli pozostawimy je na zimę nieoczyszczone, będzie to nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale także będzie dla nich szkodliwe. Dlaczego? Ponieważ wilgotna ziemia, soki roślinne i resztki nawozów znajdujące się na powierzchni narzędzi sprzyjają korozji metalu.
Szpadle, łopatki do przesadzania roślin, motyki, grabie należy umyć wodą (można do tego wykorzystać myjkę wysokociśnieniową) i zostawić, żeby dokładnie obeschły – najlepiej więc zrobić to w słoneczny i ciepły dzień. Szpadle i motyki w czasie pracy tępią się, dlatego niektóre z nich pod koniec sezonu trzeba będzie naostrzyć – najszybciej przy użyciu szlifierki. Metalowe powierzchnie warto zabezpieczyć przed korozją, przecierając je szmatką nasączoną olejem technicznym.
W artykule znajdziesz:
- wskazówki jak zabezpieczyć i przechowywać przez zimę drobne narzędzie ogrodowe, środki ochrony roślin oraz sprzęt nawadniający
- rady, jak zakonserwować urządzenia elektryczne, akumulatorowe i spalinowe
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych