Niech się pnącze plącze
Są efektowne, szybko rosną i nie mają dużych wymagań. Do życia wystarczy im skrawek ziemi. Mimo to niezbyt często sadzimy je na działkach. Czas to zmienić.
Pnącza mają sporo zalet. Szybko rosną, a przy tym nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni. Jeżeli wspinają się po podporze – altanie, pergoli czy ogrodzeniu – obrastają ją już po kilku lub kilkunastu miesiącach, zależnie od gatunku. Zapewniają bujną masę zieleni tam, gdzie nie ma miejsca na drzewo albo grupę wysokich krzewów. Silnie rosnące pnącza po kilku sezonach wzrostu tworzą tyle liści co kilkudziesięcioletnie drzewo. Dzięki nim ogród szybciej sprawia wrażenie dojrzałego. Poza tym poprawiają mikroklimat na działce. Ponieważ są gęsto ulistnione, pobierają z atmosfery sporo dwutlenku węgla, a wydzielają tlen. Nawilżają powietrze i sprawiają, że w upały w ogrodzie jest nieco chłodniej.
Pomimo tych cech wiele osób nie sadzi pnączy w obawie, że zagłuszą działkę, zarosną rynny, oberwą markizy. Nie stanie się tak, jeśli wybierzemy odmianę o odpowiedniej sile wzrostu.
Najwięcej kontrowersji budzi sadzenie pnączy przy ścianach ...
W artykule znajdziesz:
- wskazówki na temat sadzenia pnączy i ich późniejszej pielęgnacji,
- listę roślin na rozmaite stanowiska i zastosowania,
- podpowiedzi na wykorzystanie pnączy w ogrodzie,
- inspirujące przykłady różnych podpór dla pnączy.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych