Kwitnący murek
Kamienne murki są efektownym elementem aranżacji ogrodu. Szczególnie malowniczo wyglądają murki suche obsadzone roślinami. Do ich budowy wystarczy trochę skał i ziemia.
Suche murki wykorzystywane są do stabilizowania niewysokich skarp i umacniania ziemnych tarasów, wznosi się je także wokół podwyższonych rabat. Powstają z płaskich kamieni ułożonych jeden na drugim bez użycia zaprawy. Dobrym budulcem są naturalne łupki, kamienie łupane warstwowo i ciosy, a nie nadają się kamienie polne. Żeby murek był trwały, jego wysokość nie powinna przekraczać 100 cm, a szerokość nie może być mniejsza niż 30 cm. Należy go lekko pochylić w stronę skarpy (o 10-15%), ponieważ wtedy lepiej powstrzyma napór ziemi.
Bez zaprawy
Budowę rozpoczynamy od zdjęcia humusu oraz wykopania dołu szerokości nieco większej niż murek i głębokości 20-45 cm. Jeżeli podłoże jest przepuszczalne (piaszczyste), po wyrównaniu dna układamy duże kamienie, które utworzą fundament. Na gruncie nieprzepuszczalnym (gliniastym) najpierw kładziemy warstwę żwiru lub tłucznia (20-30 cm), ubijamy ją i dopiero na niej umieszczamy duże kamienie ...
W artykule znajdziesz:
- wskazówki jak zbudować murek bez zaprawy
- rady jak go obsadzić roślinami
- zestaw roślin, które dobrze rosną w szczelinach między kamieniami
- zasady ich pielęgnacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych