Murator Rozmowy o budowaniu Kiedy domy będą produkowały energię?
Zaprawa myślowa

Kiedy domy będą produkowały energię?

Andrzej T. Papliński
Andrzej T. Papliński NAPISZ DO AUTORA

O projektowanej ustawie o OZE z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej, rozmawia Andrzej T. Papliński.

Wszyscy czekają na ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jakie może nam przynieść korzyści?

Zacznę od tła. Przewiduje się, i to całkiem na poważnie, że w Polsce już za trzy-cztery lata zabraknie energii elektrycznej. Wielka energetyka nie inwestuje w nowe bloki, a stare elektrownie się zużywają. Nie inwestuje, bo nie może pozyskać finansowania. Banki obawiają się, że energia elektryczna produkowana z węgla, atomu, a nawet z gazu będzie za droga. Tymczasem w Europie każdego roku buduje się urządzenia do produkcji energii elektrycznej o mocy 25-30 GW, czyli mniej więcej takiej, jaką mają polskie elektrownie. Od sześciu lat więcej niż połowa tej nowej mocy to instalacje do pozyskiwania energii z OZE, głównie ogniwa fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe (w 2012 r. ponad 80% inwestycji). Konwencjonalnych elektrowni prawie się już w Europie nie buduje! Polska nie jest wyspą ...

Kiedy domy będą produkowały energię?

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • wywiad z Grzegorzem Wiśniewskim, prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej, na temat projektowanej ustawy o OZE: m.in. korzyściach, jakie może przynieść, produkcji energii elektrycznej przez właścicieli domów jednorodzinnych, opłacalności inwestowania w ogniwa fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe w Polsce.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 4/2013
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł