Naprawa hydroizolacji
Zasady i kilka przypadków z życia
Problemy z wilgocią w domu mogą się zacząć w każdym czasie. Ich przyczyny są bardzo różne: błędna metoda wykonania hydroizolacji, nieodpowiedni materiał bądź zwykła niestaranność wykonawców. Radzimy, jak nie popełniać błędów, oraz pokazujemy, jak naprawiano izolacje w kilku domach.
Pojawienie się wilgoci w piwnicy lub na ścianach przy podłodze zwykle zaskakuje mieszkańców budynku. Zdarza się to nie tylko w starych domach, w których hydroizolacje, ze względu na upływ czasu, mogą być nieskuteczne lub w ogóle nie były wykonane. Izolacje w nowo budowanych domach też często są nieprawidłowo wykonane i stają się źródłem kłopotów. Przyczyną problemów z wilgocią może być zmiana stosunków gruntowo-wodnych. W piwnicach, które przez lata były suche, nagle zaczyna się pojawiać woda. Następuje to zwłaszcza wiosną po dużych roztopach lub latem czy jesienią, gdy jest długo deszczowa pogoda i podnosi się poziom wód gruntowych.
Naprawa uszkodzonych przez wodę powłok izolacyjnych jest skomplikowana i kosztowna. Dlatego prawidłowa hydroizolacja fundamentów jest jednym z ważniejszych etapów budowy – decydującym o trwałości budynku.
W artykule znajdziesz:
- cztery przypadki błędnego wykonania hydroizolacji fundamentów w domach jednorodzinnych (+ analizę ich przyczyn) oraz metod ich naprawy (wraz z rysunkiem technicznym i zdjęciami)
- podstawowe informacje o wtórnej izolacji poziomej i pionowej
- wyjaśnienie, dlaczego warto zrobić ekspertyzę w razie pojawienia się wilgoci w piwnicy lub na ścianach
- sposoby wykonania izolacji w miejsach szczególnie trudnych: dylatacjach, przejściach rurowych, miejscach połączenia ze sobą poszczególnych fragmentów hydroizolacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych