VAT w budownictwie jednorodzinnym 8 czy 23%?
Budowa, wykończenie, remont
Obliczając koszty planowanej inwestycji, trzeba brać pod uwagę ceny brutto materiałów i usług. Duże znaczenie mają tu stawki VAT. Warto wiedzieć, kiedy to będzie 8, a kiedy 23%. Wyższy podatek na fakturze to większy wydatek.
Podatek od towarów i usług obciąża transakcje i usługi (dolicza się go do ceny) wykonywane przez podatników VAT, czyli producentów, handlowców i usługodawców. Ta generalna zasada jest modyfikowana przez system ulg. Najistotniejszą jest wprowadzenie dla podatników VAT limitu 150 tys. zł; obroty uzyskane poniżej tej kwoty nie podlegają takiemu opodatkowaniu (są zwolnione z VAT). Z tej przyczyny cena usług remontowych i wykończeniowych wykonywanych przez tak zwane złote rączki jest tańsza o kwotę VAT.
Kiedy niższa stawka
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Obejmuje ona grunty i materiały budowlane. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się stawkę obniżoną do 8%. Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, warunkiem jej stosowania jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:
- zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych;
- budynki lub ich części muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, czyli muszą to być:
- budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 11, na przykład budynki mieszkalne jednorodzinne oraz budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe (z wyłączeniem lokali użytkowych wyodrębnionych do oddzielnej księgi wieczystej),
- lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
W artykule znajdziesz:
- objaśnienie, jak stawka VAT zależy od powierzchni budowanego/remontowanego domu lub mieszkania
- listę prac budowlanych i instalacyjnych, do których stosuje się obniżony VAT
- wyjaśnienie, jak opodatkowane jest zamówienie usługi kompleksowej (z materiału wykonawcy)
- omówienie kilku interpretacji izb skarbowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych