Projekt budowlany domu
Co w nim sprawdzić przed złożeniem w urzędzie
Jest to obowiązkowy załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego. Sporządza go architekt na zamówienie inwestora.
Przed złożeniem projektu w starostwie albo urzędzie miasta inwestor powinien się upewnić, czy dokumentacja przygotowana przez zatrudnionego architekta spełnia minimalne wymagania określone w przepisach. Dzięki temu może zaoszczędzić czas i pieniądze.
Czym grożą braki i błędy w projekcie
W razie stwierdzenia naruszeń w zakresie wskazanym w ramce na stronie obok starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu nakłada na inwestora postanowieniem obowiązek usunięcia nieprawidłowości i określa termin jego wykonania, a po bezskutecznym upływie tego terminu wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.
Co ważne, terminu na usunięcie nieprawidłowości nie wlicza się do terminu, który organ ma na wydanie pozwolenia na budowę lub przyjęcie zgłoszenia. Oznacza to, że złożenie w urzędzie nieprawidłowego projektu przedłuży postępowanie. Dodatkowo, w zależności od umowy, którą inwestor zawarł z projektantem, poprawa projektu może być związana z poniesieniem dodatkowych kosztów.
W artykule znajdziesz:
- listę wymaganych elementów projektu budowlanego i ich szczegółowe omówienie
- wyjaśnienie, co urzędnicy mogą sprawdzić w projekcie i jakich poprawek wymagać od inwestora
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych