Jak zmienić plan miejscowy
Wzory niezbędnych pism
Nowy plan miejscowy może uniemożliwić lub znacznie utrudnić realizację zamierzonych przez nas inwestycji. Nie jesteśmy w takiej sytuacji całkowicie bezradni. Mamy możliwość wpływu na proces uchwalania planu. A jeśli plan wszedł już w życie, są dwie drogi, by zmienić niekorzystne dla nas ustalenia.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to uchwała rady gminy, która reguluje zasady ładu przestrzennego. Innymi słowy, plan precyzuje, co właściciele nieruchomości mogą na nich wybudować, jaką działalność prowadzić i wreszcie czy powinni się liczyć z ewentualnością wywłaszczenia, na przykład z powodu przejęcia gruntu pod drogę publiczną. Z planu możemy się więc dowiedzieć nie tylko tego, jakie jest przeznaczenie naszej działki, ale również co może powstać w jej sąsiedztwie. Ważne jest także to, że na terenach objętych obowiązującym planem miejscowym nie występuje się o decyzję o warunkach zabudowy przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.
W artykule znajdziesz:
- omówienie procedury uchwalania planu miejscowego ze szczególnym wskazaniem tych etapów, na których mieszkańcy gminy moga wyrazic swoje oczekiwania
- wzory ważnych pism w sprawie uchwalanego planu: uwagi i wniosku
- instrukcję, jak złożyć wniosek w sprawie zmiany obowiązującego planu albo zaskarżyć jego niekorzystne zapisy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych