Wentylacja hybrydowa
Raz grawitacyjnie, raz mechanicznie
Kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające, działa grawitacyjnie, gdy są niekorzystne, jest wspomagana mechanicznie. Wszystko po to, by była skuteczna, a przy tym oszczędna.
Domy jednorodzinne, również nowo budowane, mają przeważnie wentylację grawitacyjną – łatwą do zbudowania, bezgłośną, niewymagającą zasilania i tanią w eksploatacji. W oknach są nawiewniki, na dachu kominy. Można by rzec, iż jest to wentylacja idealna, gdyby nie to, że często bywa nieskuteczna, bo jej działanie zależy od pory roku i warunków atmosferycznych.
Siłą napędową wymiany powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej jest różnica gęstości powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz domu. Wynika ona z różnicy temperatury, więc kiedy ta nie jest dostatecznie duża, by w kanałach wentylacyjnych powstało podciśnienie wystarczające do wyssania z pomieszczeń zużytego powietrza, wydajność wentylacji okazuje się niedostateczna.
Gdy na zewnątrz jest zimniej niż we wnętrzu domu, nie powinno być problemu, ale w okresach przejściowych (wiosna, jesień), kiedy wartości temperatury w pomieszczeniach i poza domem są zbliżone, można się spodziewać kłopotów. Zdarza się też ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, czym jest wentylacja hybrydowa i jaką ma przewagę nad grawitacyjną.
Dowiesz się, jakie wentylatory są używane do jej napędzania i jak można nią wygodnie sterować. Przekonasz się, ile może kosztować zamontowanie i eksploatacja nasad hybrydowych.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych