Trzymający ciepło
Obudowa wkładu kominkowego ma znaczenie przede wszystkim dla wyglądu kominka, ale może mieć też istotny wpływ na sposób, w jaki będzie on ogrzewał wnętrze.
Wkład kominkowy z tak zwaną zimną, czyli zaizolowaną cieplnie, obudową działa przede wszystkim na zasadzie konwekcji. Zupełnie inaczej będzie funkcjonował kominek, którego obudowa zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana z materiałów o dużej akumulacyjności cieplnej. Będzie długo trzymał ciepło wytworzone w palenisku wkładu i wolno oddawał je do pomieszczenia, głównie w postaci promieniowania cieplnego.
Zwolennicy kominków z ciepłą obudową doceniają przede wszystkim ich dużą bezwładność, dzięki której pomieszczenie nie wychładza się jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia w palenisku. W otoczeniu kominka nie ma wzmożonego ruchu powietrza, a więc i intensywnego unoszenia kurzu, który osadzając się na ścianach wokół wylotów powietrza, szybko je brudzi. Alergicy oraz osoby o bardziej wrażliwych drogach oddechowych nie czują dyskomfortu i są mniej narażone na wywołane nim dolegliwości.
W artykule znajdziesz:
- zalety kominków akumulacyjnych
- wyjaśnienie, jak powinna być wykonana obudowa w kominku akumulującym ciepło, jakich materiałów można do tego użyć
- podpowiedzi, jakie dodatkowe rozwiązania pomogą lepiej wykorzystać ciepło powstające w palenisku i zwiększyć efekt akumulacyjny
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych