Na stałe
Przegląd kotłów na węgiel i biomasę
Jeśli ktoś szuka taniego ogrzewania, to niewątpliwie odpowiedni dla niego jest kocioł na paliwo stałe. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Oferta kotłów na paliwa stałe jest szeroka, więc wybór może nie być prosty. Są kotły na węgiel, ekogroszek, miał, drewno, pelety, pestki owoców. Różnią się konstrukcją, a także stopniem zautomatyzowania, co wynika między innymi ze specyfiki każdego z paliw. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto się dowiedzieć, jaki wpływ na eksploatację instalacji grzewczej mają poszczególne rozwiązania.
Kotły na paliwa stałe
- Paliwo, do którego spalania kocioł jest zoptymalizowany, nazywa się podstawowym. W zależności od konstrukcji kotła jest to węgiel kamienny (orzech, groszek, miał), koks, drewno, pelety, słoma. Zastępczo można palić także brykietami drzewnymi i z węgla brunatnego, flotem, owsem, kukurydzą, pestkami owoców, łupinami orzechów.
- Sprawność kotłów na paliwa stałe deklarowana przez producentów zwykle przekracza 80%. W dużym stopniu zależy jednak od umiejętności palacza i czystości urządzenia, dlatego w praktyce bywa dużo mniejsza. Z doświadczeń użytkowników wynika, że jest bliższa 60%, a w skrajnych przypadkach wynosi zaledwie 30%.
- Obsługa wymaga nieco wysiłku, zwłaszcza w przypadku kotłów zasypowych. Paliwo trzeba w nich uzupełniać co najmniej dwa razy na dobę, w międzyczasie przegarniać ruszt. Komu zależy na wygodzie, powinien się zainteresować kotłami z systemem automatycznego podawania paliwa i kontroli procesu spalania.
W artykule znajdziesz:
- porównanie różnych typów kotłów pod względem konstrukcji, materiału, z którego są wykonane, stopnia zautomatyzowania
- przegląd kotłów na paliwo stałe znanych producentów
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Wydanie: Murator 9/2013
Tekst Piotr Laskowski