Kolektory czy panele fotowoltaiczne
W które warto zainwestować?
I kolektory, i panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie promieniowania słonecznego. Poprosiliśmy specjalistów: jednego z zakresu instalacji solarnych, drugiego – fotowoltaicznych, o pomoc w wyborze.
Pierwsze przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, drugie – w elektryczną. Kolektory stosuje się w Polsce przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i basenowej, rzadziej do ogrzewania domów. Dostarczają dużo ciepła, ale głównie od wiosny do jesieni, na kiedy przypada blisko 80% rocznej energii promieniowania słonecznego.
Bardziej popularne są kolektory płaskie. Mają prostą konstrukcję, są niezawodne, tańsze od rurowych i cechuje je dobry wskaźnik ceny do wydajności.
Absorber kolektora pokryty specjalną warstwą rozgrzewa się pod wpływem promieniowania słonecznego do wysokiej temperatury. Ciecz przepływająca przez rurki znajdujące się wewnątrz kolektora odbiera od niego ciepło i w ten sposób się ogrzewa. Całość jest zamknięta w izolowanej obudowie przykrytej szybą chroniącą kolektor przed uszkodzeniem.
Kolektory próżniowe są produkowane w dwóch odmianach: z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego albo z rurką ciepła. Pierwsze są zbudowane z kilkunastu szklanych rur. W każdej ...
W artykule znajdziesz:
- zasadę działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych
- zalety korzystania z kolektorów słonecznych i ich ograniczenia
- atuty stosowania paneli fotowoltaicznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych