Jak zasilać urządzenia na zewnątrz?
Bezpieczny
Zasilanie na zewnątrz można rozwiązać, układając kable ziemne na napięcie 230 V lub obniżone do wartości bezpiecznej. Wykonanie instalacji elektrycznej na napięcie 230 V i większe zawsze trzeba powierzyć elektrykowi z uprawnieniami.
Na ścianie domu, tarasie, werandzie
Instalację do opraw zamontowanych nad wejściem lub oświetlających taras czy werandę oraz gniazd wtyczkowych do przyłączania na przykład elektrycznych narzędzi ogrodniczych, które także warto zainstalować przy okazji, prowadzi się na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie ścian budynku. Jeśli przebiega ona przez pomieszczenie suche i ogrzewane (na przykład korytarz), powinna być ułożona pod tynkiem albo w tynku z przewodów jednożyłowych w rurkach lub z płaskich kabelków wtynkowych. Jeżeli przez pomieszczenia wilgotne lub nieotynkowane (na przykład piwnicę) – poprowadzona po wierzchu ścian i zrobiona z wielożyłowych kabelków albo pojedynczych przewodów wciągniętych do rurek. Obciążenie obwodu jednofazowego (230 V, trzyżyłowego) nie powinno przekraczać 2-3 kW, a trójfazowego (400 V, pięciożyłowego) – 10 kW.
Kupując przewody, trzeba starannie dobrać przekrój żył, napięcie izolacji i przeznaczenie oraz kolor izolacji poszczególnych żył, zwłaszcza ochronnej PE (zielono-żółty) i neutralnej N ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o sposobach zasilania urządzeń elektrycznych zamontowanych na zewnątrz domu
- zasady prowadzenia instalacji elektrycznych w gruncie oraz przejścia przez ściany i fundamenty domu
- cechy materiałów i urządzeń elektrycznych przenaczonych do bezpiecznego użuytkowania na zewnątrz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych