Murator Instalacje Gaz z własnego zbiornika

Gaz z własnego zbiornika

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski NAPISZ DO AUTORA

Ogrzewanie gazem z własnego zbiornika w praktyce jest mniej więcej o połowę droższe niż tym z gazociągu. Ale w wielu sytuacjach i tak trudno znaleźć lepsze rozwiązanie. Jakie właściwości ma propan i co zrobić, by móc z niego korzystać?

Ważniejsze jest to, żeby było tanio czy wygodnie? Jeśli tanio, to wybierając ogrzewanie domu, najlepiej się zdecydować na węglowe. Tylko że wtedy na pewno nie będzie wygodnie. Zdecydowanie mniej zachodu wymaga obsługa kotła gazowego. Polega bowiem jedynie na ustawieniu parametrów jego pracy, a o resztę dba układ automatyki.

Jednak w wielu miejscach nie ma możliwości podłączenia się do gazociągu lub jest to zupełnie nieopłacalne.

W większości przypadków możliwe jest jednak korzystanie z gazu ciekłego – skroplonego propanu – którego zapas można przechowywać w zbiorniku na własnej posesji.

Kotły gazowe mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym (z gazociągu), jak i propanem. Zmiana paliwa na ogół wymaga niezbyt kosztownego „przezbrojenia” urządzenia. Średnica dysz doprowadzających cięższy od powietrza propan musi być mniejsza niż tych przeznaczonych do spalania w palniku lżejszego metanu. W przeciwnym razie stosunek ilości paliwa do powietrza w ...

Gaz z własnego zbiornika

Ogrzewanie gazowe nie jest najtańsze, ale za to bardzo wygodne – działa w pełni automatycznie i nie towarzyszy mu brud nieodłączny w kotłowniach na węgiel

fot. Andrzej Szandomirski
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 8/2013 Tekst Piotr Laskowski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł