Domowe uzdatnianie wody
Woda pobierana z wodociągu jest odpowiednia do spożycia i do zasilania urządzeń domowych. Jakość tej czerpanej z własnej studni często pozostawia wiele do życzenia. Łatwo ją jednak polepszyć, stosując domowe urządzenia do uzdatniania.
Zdarza się, że już wygląd lub zapach wody ze studni budzą wątpliwości i skłaniają do jej przebadania, zwłaszcza pod kątem przydatności do spożycia. Zabarwienie wody zmieniają rozpuszczone w niej związki chemiczne ze ścieków, substancje organiczne przedostające się z gleby oraz związki żelaza, jej mętność i towarzyszący jej zapach (roślinny albo gnilny) wywołują zawiesiny organiczne i nieorganiczne (głównie wodorotlenek żelaza i manganu, iły oraz gliny). Częściej jednak woda wygląda normalnie (jest bezbarwna, przejrzysta i bez zapachu) i dopiero badania laboratoryjne mogą wykazać, że jej jakość nie jest odpowiednia.
Niepokojąca jest zwłaszcza obecność bakterii. Te z grupy coli nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak często towarzyszą im Escherichia coli, które pojawiają się w wodzie zanieczyszczonej ściekami, glebą lub gnijącym materiałem roślinnym i są chorobotwórcze. Jeśli do wody przedostanie się świeży kał ludzki albo zwierzęcy, wykrywa się w ...
W artykule znajdziesz:
- wymagania odnośnie do jakości wody w domowej instalacji
- sposoby uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia i celów gospodarczych
- zasady doboru, instalowania i ekspolatacji domowych stacji uzdatniania wody
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych