Czujniki tlenku węgla
Najskuteczniejszym sposobem sygnalizacji zagrożenia tlenkiem węgla są wykrywające jego obecność czujniki.
Najczęstszym źródłem zatrucia tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja kominowa albo nieszczelne urządzenie, które może go wydzielać. Na zatrucie tlenkiem węgla są narażeni przede wszystkim mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z kotłów, gazowych podgrzewaczy wody czy kominków, oraz mieszkań w blokach i kamienicach, w których są wspólne piony wentylacyjne.
Podczas spalania paliwa w urządzeniu grzewczym (kotle, kominku, podgrzewaczu wody) powstaje dwutlenek węgla. Tak się dzieje wtedy, gdy do paleniska dopływa dostateczna, zależna od mocy urządzenia, ilość bogatego w tlen powietrza. Jednak gdy jest go za mało, zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla – bezbarwny i bezwonny, a więc niewyczuwalny przez człowieka gaz, zwany potocznie czadem.
Gazowy podgrzewacz wody zainstalowany w łazience z niedrożnym przewodem kominowym albo niedostateczną ilością powietrza do spalania może w ciągu jednej minuty wytworzyć 29 dm3 tlenku węgla. Stężenie ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o urządzeniach mogących emitować tlenek węgla, warunkach, w jakich może do tego dojść oraz konsekwencjach wynikajacych z wdychania CO.
Dowiesz się jak się skutecznie zabezpieczyć przed kontaktem z niebezpiecznym gazem. Poznasz różnice w sposobie funkcjonowania autonomicznych i współpracujących z instalacją alarmową czujników czadu.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych