Zmiany projektu w trakcie adaptacji
Po wyborze projektu gotowego przychodzi czas na jego adaptację, czyli dostosowanie go do konkretnej działki. To najlepszy moment na wprowadzenie w dokumentacji zmian, dzięki którym dom w większym stopniu będzie spełniał oczekiwania inwestorów.
Inwestorzy mają do wyboru tysiące projektów gotowych oferujących różnorodną architekturę i rozwiązania funkcjonalne dostosowane do rozmaitych oczekiwań. Przed dołączeniem wybranego projektu do wniosku o pozwolenie na budowę należy przeprowadzić jego adaptację, czyli dostosować fundamenty do rodzaju gruntu na działce oraz ustalić poziom rzędnej parteru w stosunku do poziomu działki. Na tym etapie inwestorzy mają też możliwość wprowadzenia poprawek, tak aby projekt stał się bardziej podobny do domu ich marzeń. Które zmiany są konieczne, które możliwe, a które nie wchodzą w grę w konkretnych przypadkach? Na te pytania na pewno odpowie architekt adaptujący projekt, w pierwszej kolejności warto jednak przeczytać nasz tekst.
W artykule znajdziesz:
- informacje, kto może przeprowadzić adaptację projektu gotowego, co ona obejmuje i jak powinna zostać przygotowana
- przykłady, czego może dotyczyć dostosowanie do warunków zawartych w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- wyjaśnienie, jakie zmiany w projekcie są możliwe, a jakie nie, co należy wziąć pod uwagę, dokonując zmian, jakie będą konsekwencje tych zmian, jakie dodatkowe dokumenty będą potrzebne, na przykład w przypadku takich zmian jak:
- zmniejszenie lub zwiększenie kąta nachylelnia połaci,
- zmniejszenie lub zwiększenie domu,
- podpiwniczenie
- poniesienie ścianki kolankowej
- zmiany związana z liczbą i wielkością otworów okiennych,
- zmiana ostatecznej funkcji pomieszczeń,
- zmiana układu ścian wewnętrznych,
- zmiany dotyczące kształtu, wielkości i materiałów wykańczających taras,
- dodanie/usunięcie balkonu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych