Zachować świeżość
Siedem lat temu internauci wybrali ten dom na najładniejszy dom parterowy. Niedawno ogłoszono go Fasadą Roku. Taki dowód na architektoniczną świeżość zdarza się rzadko. (Projekt domu: architekt Daniel Cieślik / Anta Architekci)
Nowoczesną bryłę domu wyróżniają odważne, kontrastowe zestawienia. I nie chodzi tu tylko o połączenie dachu skośnego z płaskim, które jest już powszechne, ale także o asymetryczne rozlokowanie materiałów wykończeniowych różniących się barwą i fakturą. I choć zestawienie łupku, drewna, szkła oraz dwóch barw tynku na jednej bryle mogłoby się wydawać ryzykowne, tym razem tak nie jest. Nieczęsto naturalne materiały elewacyjne tworzą aż tak zróżnicowaną i jednocześnie geometryczną kompozycję. Choć zaplanowana z rozmachem jest rozważna, bo gruntownie przemyślana. Przez to zestawienie pozostaje oryginalne mimo zmasowanej mody na wykorzystywanie w architekturze tego co naturalne.
Przyglądając się bryle, odnosi się wrażenie, jakby architekt utkał ją z przenikających się poziomych i pionowych pasów. Do siły pasiastego wzoru przekonał nas już dawno temu Leon Tarasewicz. Oczywiście architektura także zna ten motyw, choćby z projektów Piotra Kuczi. Tym razem jednak są ...
W artykule znajdziesz:
- plany domu
- zdjęcia bryły i wnętrz
- informacje o wykorzystanych materiałach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych