W starych ścianach
Ta przebudowa pokazuje, jak bardzo przestronne wnętrze można uzyskać w domu, który kiedyś był niepozorną wiejską chatą. Budynek dobrze wpisuje się w charakter małej zabytkowej wsi na Dolnym Śląsku, ale w środku jest industrialnie, nowocześnie.
Dom powstał w wyniku przebudowy starej chałupy. Właścicielom zależało na tym, by jak najwierniej trzymać się oryginału, nie zaburzać porządku, który widzieli dookoła. W Dębinie, małej wsi niedaleko Wrocławia, krajobraz architektoniczny od stu lat prawie się nie zmienił. Parterowe przysadziste domy z gołej cegły zbudowane na początku ubiegłego wieku ciągną się rzędem wzdłuż krętej drogi, tworząc ład, który mógłby zawstydzić wielkomiejskiego planistę. Niemal wszystkie stoją na planie prostokąta, mają spadziste dachy, nieotynkowaną cegłę na ścianach, małe okna.
To dlatego okna w domu po przebudowie (od strony ulicy i na zachodniej elewacji) również są niewielkie. Pieczołowicie odtworzono kształt, jaki miały kiedyś. Podobnie zrobiono z dachem – ma ten sam spadek co oryginał, tylko że dziś pokrywa go antracytowa dachówka. Taka skrupulatność w odniesieniu do zwykłej wiejskiej chaty mającej niewiele ponad 50 m2 nie powinna zaskakiwać – Dębina ...
W artykule znajdziesz:
- historię przebudowy starego wiejskiego domu z czerwonej cegły w nowoczesny biały dom o industrialnym wnętrzu
- informacje o tym, co udało się zachować z domu
- galerię zdjęć pokazującą wynik udanej metamorfozy
- plany domu przed przebudową i po niej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekt Łukasz Hęćka
Zdjęcia Mariusz Bykowski