Rozsądek ze szczyptą nonszalancji
Szczególny kształt tego domu intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o nim jedynie artystyczna wizja? Nie tylko artystyczna, bo to wizja przestrzenna – z drugim, bardzo praktycznym, dnem. (Projekt domu: Inostudio architekci / Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak)
Przyzwyczajenie jest podobno drugą naturą człowieka. Zapewne, ale choć miejskie, podmiejskie i wiejskie pejzaże od dawien dawna przyzwyczajają nas do architektonicznej symetrii, okazuje się, że asymetryczny dom przełamujący stereotypy może się podobać nawet zwolennikom klasycznych projektów. Czy wobec tego symetrii nie należałoby nieco przeszacować? Nikt nie chce odbierać jej zasług w porządkowaniu kompozycji czy tego, że jest atrybutem klasycznego piękna. A jednak w nowoczesnych projektach ugina się przed funkcjonalnością i ustępuje miejsca swojemu przeciwieństwu. Dlaczego? Architektoniczna asymetria ma większą zdolność przystosowania do panujących warunków, jest bardziej elastyczna.
Tak było i tym razem, gdy do architektów zgłosiło się młode małżeństwo otwarte na nieszablonowe pomysły, które chciało wybudować dom na trudnej, narożnej działce. Aby spełnić praktyczne oczekiwania inwestorów, musiał się stać precyzyjną odpowiedzią na warunki podyktowane przez otoczenie. Jego kształt tworzony był tak, by wykorzystać możliwości, jakie ...
W artykule znajdziesz:
- plany domu
- zdjęcia bryły i wnętrz
- w jaki sposób dostosowano kształt domu do warunków trudnej działki
- informacje o konstrukcji oryginalnego dachu
- inspirujące sposoby wykorzystania materiałów wykończeniowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych