Pełna jasność w sprawie okien
Okna łączą dom ze światem i obdarzają go światłem. Współdecydują o wyglądzie elewacji i sprawiają, że bryła jest otwarta lub zamknięta na otoczenie. Ich zróżnicowane kształty mogą nadać wnętrzu określony charakter, a nawet stać się najciekawszym elementem kompozycji.
Kształt, proporcje i stylistyka okien muszą pasować do bryły oraz charakteru architektonicznego całości. Ważny jest także sposób obramienia otworu okiennego i właściwy dobór barwy ram do kolorystyki elewacji.
Nie mniej istotne są okna z punktu widzenia aranżacji wnętrz. Decydują o ilości światła docierającego do środka, co ma ogromny wpływ na komfort życia domowników. Otwierają dom na piękne widoki albo umiejętnie ukazują tylko wybrane fragmenty otoczenia. Są elementem wystroju pomieszczeń i pomagają określić ich charakter. Mimo że jest tak ważne, okno ma w gruncie rzeczy niedługą historię.
Oko wiatru
Jako element budowli okno – czyli zamknięcie otworu w ścianie, które przepuszcza światło – pojawiło się w Europie dopiero w średniowieczu. Funkcję okien pełniły cienkie alabastrowe płyty, a następnie szklane szybki oprawione w metal lub kamień.
W języku angielskim słowo window oznaczające okno ma ciekawą etymologię: pochodzi ze staronorweskiego, a znaczy tyle co „oko wiatru” i przypomina o okresie sprzed 800 lat, gdy w oknach nie było żadnych przeszkleń, tylko… zasłony.
Dzisiejsze okna tak jak dawniej wpuszczają światło i powietrze, umożliwiają wyglądanie na zewnątrz, ale jednocześnie chronią przed zimnem, wiatrem i deszczem. Zimą świeże powietrze nie napływa już przez nieszczelności czy lufciki, lecz w kontrolowany sposób przez nawiewniki lub osobny system wentylacyjny. Pozostała jednak tak potrzebna możliwość przewietrzania przez odchylone albo otwarte skrzydło.
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jak wygląd okien zmieniał się w przeszłosci i jak wpływa on na charakter bryły
- wskazówki, jakie okna pasują do domów tradycyjnych, a jakie do nowoczesnych
- podpowiedzi, jak wybrać okna do pomieszczeń o różnej funkcji
- inspirujące zdjęcia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych