Murator Architektura Odmieniany przez światła i cienie

Odmieniany przez światła i cienie

Paweł Okołowski
Paweł Okołowski NAPISZ DO AUTORA

W tym domu niemal wszystkie przemierzane przez mieszkańców trakty części dziennej kończą się dużymi oknami z widokiem na ogród.

Centrum miasta, a jednak po przejściu przez furtkę przenosimy się do innego świata. Brzozy, świerki, bukszpany na rozległej plamie trawnika – wszystko, co widzimy, przekonuje o uroku i zaciszności tego miejsca.

– To piękna działka – zgodnie powtarzają inwestorzy i architekci. Dla wszystkich oczywiste było, że dom powinien być jej integralną częścią. Architektom udało się go tak zaprojektować, by wpisywał się w otoczenie. Rozległe tarasy zacierają granicę między domem i ogrodem, a przez duże przeszklenia można oglądać piękne widoki. Pomyśleli nawet o wykorzystaniu gry światła na elewacjach. Tę najbardziej oszczędną, pozbawioną dekoracyjnych materiałów ożywiają cienie drzew, które sprawiają, że nie jest nudna. – Biała elewacja zmienia się wraz z porą dnia. Pojawiające się na niej plamy światła i cienia to zmienna dekoracja. Ten dom ożywa dzięki cieniom – mówi architekt Marcin Rubik.

Odmieniany przez światła i cienie

Dzięki wykończeniu drewnem ogrodowej elewacji i dobudowaniu niedużego daszka stary garaż po przebudowie doskonale komponuje się z nowym domem

fot. Piotr Mastalerz
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 3/2013 Tekst Paweł Okołowski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
Projekt domu architekci Jan Gutt, Marcin Rubik
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł