Gorący zestaw
Siłą naturalnych materiałów jest trwałość i... ciepło. W wykończeniu tego domu szczególną uwagę zwraca wyjątkowo udane połączenie cegły klinkierowej, tynku i drewna.
Obok ciekawej, złamanej bryły, właśnie elewacje wyróżniają go na tle wielu innych. Dominujący klinkier w ciepłym, naturalnym kolorze stanowi zewnętrzny mur ściany trójwarstwowej. Podstawową zaletą tego materiału jest trwałość. Cegła klinkierowa odznacza się twardością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Elewacja taka przez całe lata nie wymaga zabiegów konserwacyjnych i na długo zachowuje swój pierwotny wygląd.
Klinkierowi towarzyszą fragmenty okładziny drewnianej oraz tynk w głębokim grafitowym kolorze. Materiały na elewacjach podkreślają przenikanie się brył. Prostopadłościan dostawiony do głównego klinkierowego korpusu domu jest wykończony tynkiem. Jego gołębia barwa nawiązuje do koloru pokrycia dachu i obróbek blacharskich. Ten widoczny od frontu fragment domu znacznie wyróżnia się na tle klinkierowych ścian i swoją zimną barwą podkreśla odmienność pełnionej funkcji – mieszczą się tu pomieszczenia gospodarcze (garaż i spiżarnia).
W artykule znajdziesz:
- pomysł na oryginalną, ciepłą elewację domu z cegły klinkierowej i drewna
- galerię zdjęć pokazującą dom z różnych stron oraz detale elewacyjne
- wyjaśnienie projektanta, jak wykonano tę elewację w technologii ściany trójwarstwowej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Tekst Agnieszka Kunicka
Zdjęcia Piotr Mastalerz, Marcin Czechowicz