Generalnie o lukarnie
Doświetla pomieszczenia poddasza i poprawia ich funkcjonalność. Może być ozdobą nawet skromnej bryły. Wybierając projekt domu z lukarną, warto wiedzieć o niej jak najwięcej.
Skomplikowane formy dachów to wyższe koszty budowy i wykończenia oraz większe straty energii, a jednak lukarny w dalszym ciągu mają oddanych zwolenników. Co przemawia na korzyść tego rozwiązania? Jakie niebezpieczeństwa i niedogodności wiążą się z jego zastosowaniem?
Estetyka i praktyka
Dopóki nie wymyślono okna połaciowego, lukarny były jedynym sposobem na doświetlenie poddaszy i strychów. W ich ścianie czołowej (najczęściej będącej przedłużeniem ściany zewnętrznej niższej kondygnacji) montuje się okno pionowe.
Lukarny pełnią funkcje praktyczne, ale stanowią też sposób na wzbogacenie architektury budynku. Dobrze zaprojektowane mogą być ozdobą dachu. Pozwalają urozmaicić bryłę i podkreślić znaczenie ważnych elementów, takich jak wejścia czy okna, z którymi mogą tworzyć ciekawe układy kompozycyjne. Jako element architektoniczny o długiej historii pomagają nadać domom tradycyjny charakter, a z drugiej strony często przybierają formę pasującą do nowoczesnego budownictwa.
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jak lukarna może wpływać na wygląd i charakter bryły
- rady, co zrobić, aby lukarny nie zaburzyły proporcji dachu
- porównanie lukarny i okna połaciowego
- krótką charakterystykę różnych rodzajów lukarn
- podstawowe wiadomości dotyczące konstrukcji lukarn
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych