Wabimy ptaki
Warto, by osiedliły się w naszym ogrodzie. I to nie tylko dla przyjemności, jakiej dostarczają ich obserwacja i słuchanie śpiewu. Ptaki, zjadając owady, czyszczą ogród ze szkodników.
Dokarmiamy zimą
Jeżeli ptaki zaczną odwiedzać ogród teraz, będą to robić także wiosną. W karmnikach można wysypać ziarno lnu, słonecznika, pszenicy i prosa, a na gałęziach powiesić surową słoninę, pojemniki ze smalcem wymieszanym z ziarnami lub gotowe kule dla ptaków. Miejsce wystawienia jedzenie musi być niedostępne dla kotów.
Wieszamy budki lęgowe
Powinny być zrobione z surowego nieheblowanego drewna. Umieszcza się je na wysokości co najmniej 3 m. Ptaki to w większości zwierzęta terytorialne, które mają własny rewir (zwykle wystarczy im teren o średnicy 30 m). Dlatego nie należy wieszać na drzewie kilku domków.
Sadzimy rośliny o jadalnych owocach
Szczególnie lubią berberysy, dzikie róże, irgi, kaliny, ligustr pospolity, mahonię pospolitą, ognika szkarłatnego, rokitnika wąskolistnego, suchodrzew tatarski. Można też posadzić jabłoń ozdobną, jarząb mączny i pospolity (jarzębinę), głóg jednoszyjkowy i dwuszyjkowy oraz tarninę.
Stawiamy poidełka
Jeżeli na działce nie ma oczka wodnego, warto postawić poidełko. Trzeba zadbać o to, żeby zawsze była w nim woda, bo w czasie suszy do wodopoju ptaki mogą przylatywać nawet z dużej odległości. Poidełka należy umieścić w takim miejscu, żeby ptaki nie były nękane przez domowe zwierzęta.
Tniemy poza okresem lęgowym
Gęste krzewy, żywopłoty i korony drzew to miejsca, w których ptaki lubią budować gniazda. Dlatego najlepiej je przycinać poza okresem lęgowym (który trwa od marca do października), a jeżeli robimy to w innym terminie, zachować ostrożność i nie płoszyć tych zwierząt.