Trawnik ze wsparciem
Ekologiczne nawierzchnie z kratki trawnikowej
Ograniczanie powierzchni utwardzonych w otoczeniu domu jest korzystne zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Nawet w miejscach, które wymagają sztywnego podłoża, można – zamiast bruku – założyć trawnik. Ale musi on być wspomagany specjalną kratką trawnikową, która przejmie obciążenia ruchu pieszego i kołowego.
Prawidłowo wykonany trawnik wzmocniony kratką trawnikową trudno odróżnić od zwykłego, bo darń gęsto pokrywa konstrukcję. Można to wykorzystać i utwardzić murawę tylko w tych miejscach, gdzie jest to konieczne. Taka zielona nawierzchnia jest wytrzymała – można po niej jeździć i parkować nawet samochodami o obciążeniu powyżej 3,5 t.
Kratki trawnikowe są najczęściej wykorzystywane do budowy trawiastych miejsc parkingowych dla gości (na działce lub wzdłuż ogrodzenia), do wzmocnienia trawnika w miejscu przejazdu (na przykład do wiaty położonej w głębi działki) lub trawiastych ścieżek. Można nimi też wzmocnić podłoże murawy tam, gdzie ustawiane są grill i meble ogrodowe. Kratkami trawnikowymi stabilizuje się skarpy i nasypy. Czasami są stosowane jako zabezpieczenie trawnika przed kopaniem dołów przez psy, ale nie jest to polecane przez specjalistów ze względu na bezpieczeństwo zwierząt.
Kratki trawnikowe (zwane także parkingowymi lub geokratami) są produkowane ...
W artykule znajdziesz:
- zasady układania kratek wzmacniających trawnik w miejscach przeznaczonych dla pieszych oraz pod ruch samochodów;
- informacje, jakie mieszanki trawy nadają się na taką nawierzchnię;
- jak założyć, i jak pielęgnować trawnik w kratce trawnikowej.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych