Na granicy działki
Ogrodzenie to wizytówka posesji. Pierwsza rzecz, która decyduje o tym, jakie sprawia ona wrażenie. Powinno pasować do architektury domu, ale też dobrze wpisywać się w styl zagospodarowania działki i dawać poczucie bezpieczeństwa.
Wybór ogrodzenia zależy od właścicieli działki, jednak trzeba wziąć pod uwagę także zewnętrzne uwarunkowania. Jest bowiem elementem przestrzeni publicznej, więc dobrze, jeśli nawiązuje do charakteru okolicy. Inaczej projektuje się ogrodzenie wokół domu przy ruchliwej drodze, a inaczej na spokojnym osiedlu. W jednym miejscu sprawdzi się masywna ściana chroniąca prywatność domowników, a w innym lepsze będą ażurowe przęsła sprzyjające nawiązywaniu dobrych relacji sąsiedzkich. Zdarza się, że rodzaj ogrodzenia i jego wysokość są regulowane miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami bez dodatkowych formalności można stawiać ogrodzenia do 2,2 m wysokości, wyższe wymagają zgłoszenia do urzędu. Jeśli w ciągu 21 dni nie wyrazi on sprzeciwu, można rozpocząć budowę.
W artykule znajdziesz:
- rodzaje ogrodzeń
- ogrodzenia systemowe i indywidualne
- ogrodzenia metalowe i murowane pełne
- ogrodzenia z podziałem na przęsła
- gabiony jako ogrodzenie
- ogrodzenia z desek oraz z betonu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych