Jaka działka, taki ogród
Miejsce, nasłonecznienie, ukształtowanie terenu oraz sąsiedztwo mają duży wpływ na sposób zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Jak wykorzystać walory działki, by stworzyć ogród spójny z krajobrazem, wygodny i łatwy w pielęgnacji?
Zanim przystąpimy do projektowania ogrodu, zastanówmy się nad zaletami działki oraz problemami, jakie wynikną z jej charakteru. Przeanalizujmy jej potencjał – ukształtowanie terenu, rodzaj i stan gleby, warunki wodne, nasłonecznienie oraz istniejącą roślinność. To pozwoli najlepiej wykorzystać zastane warunki.
Współpraca z przyrodą, nawet w tak małym jej fragmencie, jest mniej kosztowna niż walka z nią. Być może, zanim rozpocznie się budowa, niezbędne będzie usunięcie części krzewów i drzew (zgodnie z najnowszymi przepisami taki zamiar należy zgłosić w gminie), jednak róbmy to z rozwagą. Roślinność podnosi wartość działki. Nie tylko z przyczyn estetycznych, ale też dlatego, że jest naszą własną fabryką tlenu, osłoną przed kurzem, pompą pobierającą wodę z podłoża i oddającą ją w postaci pary wodnej. Im więcej dorodnej zieleni wokół naszego domu, tym lepiej będzie nam się żyło. Korzystniej jest ochronić istniejące już egzemplarze, niż ...
W artykule znajdziesz:
- zasady, którymi warto się kierować przy projektowaniu ogrodów na działkach porolnych, leśnych, na nieużytkach i starych siedliskach, a także na terenie pofałdowanym oraz w miastach;
- odpowiedź na pytanie jak przygotować plac budowy, by nie zaszkodzić środowisku i jak zabezpieczyć żyzną ziemię na działce.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych