Murator Wokół domu Bliżej natury
To jest modne

Bliżej natury

Przepis na ogród biocenotyczny

Oleh Bykh
Oleh Bykh

Czy można mieć bujny ogród bez poświęcania godzin na jego pielęgnację? Można! A do tego satysfakcjonujące poczucie życia w zgodzie z naturą. Taki jest ogród biocenotyczny – prawidłowo założony poradzi sobie prawie bez naszej ingerencji.

ogrod-biocenotyczny.jpeg
Kształtowanie natury w oparciu o zasady ekologii polega między innymi na wykorzystywaniu naturalnych materiałów (konary na progach strumienia, kamienie naturalne do budowy schodów i murów, żwirowe nawierzchnie) oraz tworzeniu wygodnych i bezpiecznych miejsc bytowania zwierząt (pojenia, żerowania, schronienia). Umieszczone w odpowiednio stworzonym siedlisku z czasem staną się przestrzenią chętnie przez nie odwiedzaną fot. Lilianna Sokołowska

Natura istnieje w formie biocenoz połączonych ze środowiskiem nieożywionym – glebą, rzeźbą terenu, światłem, wodą (wszystko razem nazywamy ekosystemem). I to właśnie taka forma istnienia tworzy harmonijny obraz dzikiej natury, który wszystkich nas tak fascynuje.

Rośliny, zwierzęta i inne żywe organizmy przystosowywały się do współistnienia ze sobą od milionów lat. Preferowały określone typy środowiska czy sąsiedztwo gatunków, dzięki czemu łączyły się w odrębne społeczności, tworząc fitocenozy, czyli zbiorowiska roślinne, i zoocenozy – zbiorowiska zwierzęce. Wspólnoty zwierzęce i roślinne żyły obok siebie, pomagając sobie nawzajem w przetrwaniu. Były w nich silniejsze i zdrowsze, niż gdyby żyły samotnie. W ten sposób pojawiły się biocenozy, czyli związek organizmów żywych, które istnieją w środowisku ekologicznym o określonych właściwościach.

Czy da się odtworzyć w naszym ogrodzie te zrównoważone współzależności między roślinami, zwierzętami, mikroorganizmami a środowiskiem? Odpowiedź brzmi: tak. W tym celu możemy ...

W artykule znajdziesz:

  • informacje, dlaczego ogród biocenotyczny jest tańszy od tradycyjnego w założeniu i pielęgnacji;
  • szczegółowe opisy idei i procesu projektowania ogrodów biocenotycznych;
  • gotową listę zaleceń do zastowania w ogrodzie, by stał się bardziej ekologiczny;
  • inspirujące zdjęcia ogrodów.

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 10/2022 Tekst Oleh Bykh, architekt krajobrazu
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł