Zaproście się do stołu
To nie tylko mebel, to miejsce spotkań, rozmów, bliskości. Bywa tak różne, jak różne bywają rodziny. Oczywiście zawsze powinno być wygodne i piękne. Taki efekt można osiągnąć w rozmaity sposób. Podpatrzmy, jak zrobili to inni.
Miejsce przy stole
Na każde trzeba przeznaczyć około 60 cm długości blatu. Ten podstawowy wymiar pomaga obliczyć optymalne rozmiary stołu. A te mogą się znacznie różnić, zależnie od jego kształtu. Najwięcej miejsca trzeba przeznaczyć na stół prostokątny, mniej na okrągły i owalny. Przykładowo, na ustawienie w rzędzie przy stole trzech krzeseł potrzeba 180 cm, czyli taką długość powinien mieć stół, aby usiadło przy nim vis-à-vis sześć osób. Jeśli dwie siądą przy krótszych bokach, może mieć 160 cm długości (krótszy bok powinien mieć co najmniej 90 cm).
Przy okrągłym stole wygodnie usiądzie sześć osób, gdy jego średnica wyniesie 120 cm (stół ma 377 cm obwodu, czyli każda osoba będzie miała około 63 cm blatu dla siebie). Wydłużenie stołu o 30 cm (do 150 cm) i owalny kształt dadzą komfort ośmiu biesiadnikom.
W salonie
Wybór stołu, który ma stanąć w najbardziej reprezentacyjnej przestrzeni domu, nie jest łatwy. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że salonowy stół powinien być wyeksponowany.
W jadalni
Tradycyjny układ funkcjonalny jest dziś nieco modyfikowany – jadalnia często bywa przysalonowym aneksem. Mimo to stół nie musi zabiegać tu o swoją pozycję – z definicji jest najważniejszy.
W kuchni
Stół kuchenny najczęściej nie jest jedynym w domu, ale okazuje się bezcenny wtedy, gdy domownicy lubią celebrować rodzinne posiłki w niezobowiązującym klimacie.
Na granicy
Taka lokalizacja stołu jest bardzo na czasie. A modne, symbolicznie zaznaczone granice mogą przebiegać między różnymi strefami, w których stół będzie się miał bardzo dobrze.