W stronę SPA
Jeżeli łazienka jest dla nas ważnym pomieszczeniem, w którym chcemy także się relaksować, warto wybrać projekt domu, w którym pomieszczenie na nią przeznaczone ma okno i wielkość 10-11 m 2. Wtedy można urządzić wygodny pokój kąpielowy, a nawet SPA.
Jeśli mamy zamiar urządzić pokój kąpielowy lub domowe SPA, warto już na etapie wykańczania domu dokładnie zaplanować liczbę i wielkość urządzeń oraz ich usytuowanie. Ważne będzie również skorygowanie przebiegu instalacji w pomieszczeniu. Trzeba przy tym pamiętać, że poziome odcinki rur układa się ze spadkiem w kierunku odpływu 2-3%, czyli 2-3 cm na każdy metr instalacji, co zapobiega zapychaniu się rur. Nie warto próbować przechytrzyć rzeczywistości i zmieniać kierunku lub spadku rur. Im prościej, tym instalacja będzie działać lepiej.
Sposób urządzenia
Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna na to pozwala, można ustawić urządzenia sanitarne w centrum. To rozwiązanie może mieć wiele wariantów. Jednym z najpopularniejszych jest ścianka, pełnej lub niepełnej wysokości, z umywalką bądź umywalkami umieszczonymi po jednej stronie i wanną lub kabiną prysznicową po drugiej.
W pomieszczeniu przeznaczonym nie tylko do tego, by dbać o higienę, ale także do wyciszenia się i kontemplacji, ważne będą miękkie sztuczne światło i światło dzienne wpadające przez okno, z którego jest piękny widok, lub wyjście na taras, możliwość słuchania muzyki (system nagłośnienia), zrelaksowania się na wygodnym szezlongu w otoczeniu żywych roślin i ciepłem biokominka.
W dużych łazienkach relatywnie dużo miejsca pochłania komunikacja, a to dlatego, że strefy funkcjonalne się nie pokrywają, a często nawet nie zazębiają jak w małych wnętrzach. Paradoksalnie jednak łazienka z centralnie zamontowanymi urządzeniami sanitarnymi może się wydawać dużo większa, niż jest w rzeczywistości.
W domowym SPA poza wanną z hydromasażem można zainstalować także saunę, w której sąsiedztwie powinny się znaleźć prysznic lub drewniana balia (studnia lodowa) do schładzającej kąpieli, ewentualnie brodzik do kąpieli i masażu stóp, a także barek z napojami lub wspomniana już leżanka. Klasyczne rozwiązanie to ława murowana, profilowana, pokryta mozaiką, obłożona płytkami ceramicznymi, z możliwością podgrzewania.
Co z oczu…
Im mniej na wierzchu, tym łatwiej będzie utrzymać porządek, a łazienka wyda się przestronniejsza. Zaplanuj w niej wyłącznie zamykane szafki i w miarę możliwości wbudowane we wnęki w ścianach, chociażby nad umywalką albo nad stelażem do podwieszanej miski WC. Dobrym rozwiązaniem jest zagospodarowanie całej ściany szafkami. Na ręczniki wystarczy szafka głębokości 40-45 cm, na kosmetyki – 10-20 cm. Dostosowanie głębokości półek do rodzaju przechowywanych przedmiotów to gwarancja sukcesu. Półki będą wygodne, co oznacza, że niczego nie będziesz szukać, a przestrzeń zostanie optymalnie wykorzystana.
W przypadku głębszych szafek, a do takich należą także te podumywalkowe, wygodniejsze od półek są szuflady wyposażone we wkłady z przegrodami na kosmetyki. Podobne do tych, jakie stosujemy w kuchniach na sztućce.
Łazienka ma także trzeci wymiar. Planując, nie ograniczajmy się do rzutu podłogi. Zagospodarujmy ściany aż po sufit. Na rzeczy najczęściej używane, jak kosmetyki, znajdźmy miejsce na poziomie wzroku, rzadziej używane poniżej, na przykład środki czystości, a zapas papieru toaletowego na najwyższej półce.
Szafka na kosmetyki powinna być w sąsiedztwie umywalki, więc i lustra. W dużych wnętrzach sprawdzają się niewielkie, lekkie, mobilne stoliki i szafki, które w zależności od potrzeby ustawiamy przy umywalce, wannie bądź w sąsiedztwie kabiny prysznicowej. Służą do odłożenia ubrania lub ręcznika albo chociażby odstawienia filiżanki z herbatą.
W korzystnym świetle
W większej łazience potrzebne jest oświetlenie ogólne i osoby stojącej przed lustrem. Dobrze, żeby można było włączać je niezależnie. Dodatkowo można wybrać oprawy z funkcją ściemniania – wtedy trzeba dostosować instalację elektryczną do wybranego systemu ściemniania. Oświetleniem ogólnym mogą być oprawy natynkowe: plafoniera, reflektorki, lub oprawy wpuszczane w sufit podwieszany: punktowe lub reflektorki ukierunkowane do dołu i/lub na ściany, listwy/paski LED ukryte we wnękach sufitu, tak by światło obmywało ściany.
Przy lustrze najkorzystniej jest zamontować kinkiety, świetlówki liniowe lub lampy wiszące rozmieszczone symetrycznie po obu stronach lustra na wysokości oczu, czyli około 150 cm od podłogi. Optymalna odległość między lampami to 75 cm. Światło powinno równomiernie, bez cieni oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Żeby nie oślepiało, wybierzmy oprawy z ukrytymi źródłami światła, na przykład z kloszami ze szkła mlecznego.
Światło przy lustrze powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 6500 K i wskaźniku oddawania barw (CRI) minimum 80, ale sugerowałabym wyższy wskaźnik – 90 – mimo że większość z nas nie zauważy różnicy między światłem o współczynniku 80 a 90 (maksymalny to 100). Światło o tak dobranych parametrach dobrze odzwierciedli barwy, a także pozwoli dostrzec detale podczas makijażu, zakładania szkieł kontaktowych, golenia.
W pokoju kąpielowym warto jeszcze zainstalować trzeci obwód, oczywiście na ściemniaczu, do oświetlenia strefy kąpielowej (wanna i/lub kabina prysznicowa). Różne obwody pozwolą stworzyć różne klimaty podczas porannej toalety (pobudzające jasne chłodne światło ogólne) i podczas odprężającej kąpieli wieczornej (stonowane światło o ciepłej barwie, czyli o temperaturze barwowej poniżej 3000 K). Im chłodniejsza barwa światła, tym natężenie powinno być wyższe. Kwestię tę rozwiążesz za pomocą ściemniaczy.
Coś dla zmysłów
Wyposażenie łazienki nie zawsze jest ceramiką i nie musi być białe. Umywalki, sanitariaty, wanny z konglomeratów marmurowych, zwanych Solid Surface (trwała powierzchnia), lub też kompozytów mineralnych przybierają wszystkie kolory tęczy oraz potrafią świetnie imitować kamienie naturalne. Do formy i stylu ceramiki dobieramy baterie – te z kolei nie muszą być wyłącznie chromowane albo stalowe. Wybór form i kolorów jest ogromny. Od prostych jednouchwytowych po krany o dużych kurkach, osobne do ciepłej i zimnej wody – kopie ze stylowej lub z industrialnej armatury. Dominują kolory i odcienie metaliczne.
Akcesoria, od wieszaka na ręcznik po szczotkę do WC, mają duży wpływ na charakter łazienki. Inne akcesoria w tym samym wnętrzu mogą je zmienić nie do poznania. Znów można się kierować zgodnością z wybranym stylem, ale kryterium może być też dominujący kolor albo materiał: szkło, drewno, tworzywa sztuczne.
Wyposażenie łazienki to inwestycja długoterminowa, co każe nam wybierać rozwiązania, które sprawdzą się w dłuższej perspektywie: funkcjonalne, możliwie najwyższej jakości zapewniającej długie życie produktu, ekologiczne oraz o formie, która ma szansę przetrwać chwilowe mody.
Eko, czyli z umiarem
Jeszcze niedawno modne wanny wpuszczone w podłogę jak ogrodowe oczko wodne, baterie kaskadowe i deszczownice – głowicą prysznicową pokaźnych rozmiarów, która wywołuje wrażenie kąpieli w ulewnym deszczu. Dzisiaj nowoczesna łazienka to łazienka ekologiczna. Szastanie wodą, energią, deficytowymi lub podlegającymi ochronie naturalnymi materiałami jest nie tylko nieetyczne, ale też w złym guście. Dbałość o środowisko naturalne i względy ekonomiczne przemawiają już nie tylko za spłuczkami z podwójnymi przyciskami do spłukiwania jak najmniejszą ilością wody (na przykład 3 l i 4,5 l), armaturą o niskim przepływie wody, bateriami wyposażonymi w perlatory (to rozwiązanie jest już standardem), ale też modelami termostatycznymi, bezdotykowymi i innymi sterowanymi elektronicznie.