Relaks w pełni
Łazienka jest miejscem, w którym możemy się wyciszyć, odpocząć, pozbierać myśli lub pomarzyć. Tu jesteśmy sami ze sobą. Możemy włączyć ulubioną muzykę, zanurzyć się w wodzie, oddać się lenistwu lub lekturze. W takiej łazience ważna jest...wygodna wanna.
Wygodna wanna jest przede wszystkim ergonomiczna, czyli dopasowana do wymiarów człowieka, który będzie z niej korzystał. Najpiękniejsza symetryczna wanna, jeśli jest za krótka, nie zapewni nam komfortu. Dlatego jeżeli priorytetem jest relaks, wybierajmy wannę, w której leży się najwygodniej. A więc szeroką – lepiej 80 niż 70 cm, żeby wygodnie zanurzyć ręce. Wanna szersza niż 80 cm powinna mieć uchwyty boczne lub uchwyt na ścianie. Gdy go nie ma, trudno jest się wydostać z wody. Zwykle większa szerokość niecki wanny oznacza wąskie krawędzie. Im szersze, tym mniej miejsca wewnątrz wanny w stosunku do jej całkowitych wymiarów. Ale z drugiej strony na wąskich krawędziach niewygodnie się siedzi. Ma to znaczenie na przykład podczas mycia dzieci. Bardzo często mamy przysiadają na krawędzi wanny, pomagając malcowi w kąpieli.
Długość wanny powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika. Im wanna krótsza, tym powinna być głębsza. Chodzi o to, by kolana nie wystawały ponad lustro wody. Ale zbyt głęboka wanna powoduje trudności z wchodzeniem do niej. Już standardowa wysokość (60 cm) jest trudna do pokonania dla osób starszych. Producenci oferują co prawda wanny z otwieranym bokiem ułatwiającym wchodzenie, są jednak dość drogie i mało popularne.
Ważne kształty
Są wanny symetryczne i asymetryczne. Te pierwsze niewątpliwie są piękniejsze, ale... W wannie symetrycznej kąt nachylenia ścianki pod plecy jest w obu końcach taki sam. Oznacza to, że we wtorki, czwartki i soboty możemy leżeć twarzą w stronę drzwi, a w pozostałe dni tygodnia tyłem. Czy ma to dla nas znaczenie? Zazwyczaj nie. Nie warto więc inwestować w wannę symetryczną, gdy nie mamy na to wystarczająco dużo miejsca. Co innego, jeśli łazienka jest duża i służy do kąpieli we dwoje. Duże symetryczne wanny zapewniają obojgu wygodne oparcie pod plecy.
Z relaksem i luksusem kojarzą się wanny wolno stojące, które nie wypełniają przestrzeni jak te ustawiane przy ścianach, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Jeśli jest owalna, łuk łagodzi niesymetryczny układ wanny i całość wygląda harmonijnie. Decydując się na wannę wolno stojącą, weźmy jednak pod uwagę, że obok niej trzeba będzie coś postawić – krzesełko, wieszak lub stolik. Taka wanna wymaga też przemyślenia, jak zamocujemy baterię. Może być stojąca, zamontowana w podłodze obok wanny. Jeśli to rozwiązanie nam nie odpowiada, mamy do wyboru dwie opcje.
Pierwsza: szukamy wanny z poszerzonym rantem. Rant powinien być wzmocniony od spodu, szczególnie jeśli wanna jest akrylowa. Powinien być też odpowiednio szeroki, żeby pomieścić baterię. Ważne, by przymierzyć baterię do rantu wanny, unikniemy wtedy niespodzianek.
Opcja druga: stawiamy murek koło wanny specjalnie dla baterii. Będzie przy okazji służył za blat na kosmetyki. Wybierajmy model z myślą o rzeczywistych potrzebach.
Materiał: akryl. Długość: 178 cm. Szerokość: 79 cm. Głębokość: 45 cm. Cena: 2999 zł
Materiał: akryl. Długość: 164 cm. Szerokość: 70 cm. Głębokość: 39 cm. Cena: 1640 zł
Materiał: akryl. Długość: 170 cm. Szerokość: 80 cm. Wysokość: 45 cm. Cena: 639 zł
Owalna czy prostokątna?
Wygoda użytkowania zależy od kształtu wewnątrz wanny. Wanna prostokątna może mieć owalne wnętrze. Ale też wnętrze prostokątne bywa wygodniejsze. Wanna, w której bierzemy prysznic, powinna mieć poszerzone dno w miejscu odpływu. Pozwala to na wygodniejsze korzystanie z prysznica. W tym wypadku szerokość wanny ma duże znaczenie – wanna szerokości 70 cm nie zapewni komfortu osobie biorącej prysznic. Poszerzenie jej o 10 cm poprawia ten komfort znakomicie. Czasami wygodna, długa i szeroka wanna, z poszerzonym dnem do korzystania z natrysku, jest lepszym rozwiązaniem niż dwa małe niewygodne urządzenia.
Zbyt krótką wannę i zbyt wąski brodzik lepiej zastąpić dużą, szeroką wanną ze składanym parawanem nawannowym. To oczywiście rozwiązanie dla sprawnych fizycznie, ale dla tych mniej sprawnych wanna w ogóle nie jest dobrą propozycją.
Z czego wanna?
Największy jest wybór wanien wykonanych z akrylu. Są lekkie, a więc łatwe w transporcie i montażu. Z akrylu można formować ciekawe kształty, a jego powierzchnia jest ciepła w dotyku i gładka. Dzięki jednolitej strukturze i barwieniu w masie zadrapania lub inne uszkodzenia powierzchni są mało widoczne i łatwo je usunąć pastą polerską. Jest odporny na przebarwienia i korozję. Wanny wytłacza się z płyt grubości 4-8 mm. Akryl może być dwu- lub trójwarstwowy, wzmocniony na przykład laminatem lub włóknem szklanym utwardzonym żywicą. Dno wanny, które jest narażone na największe obciążenia, może mieć dodatkowe wzmocnienie z płyty. Czasami wzmocnione są też ścianki boczne. Wzmocniony akryl ma większą wytrzymałość oraz lepszą izolacyjność akustyczną i cieplną.
Wanny akrylowe są produkowane również w wersji antybakteryjnej. Pokrywa się je w tym celu specjalną powłoką antybakteryjną albo w procesie produkcji dodaje do płyt akrylowych środek o właściwościach antybakteryjnych. Na powierzchni takiej wanny wolniej rozwijają się bakterie, efekt jej mycia jest trwalszy i łatwiej zachować jej czystość.
W ofercie producentów są też wanny metalowe, których powierzchnię wykańcza się emalią. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena. Współczesne wanny tego typu wykonuje się ze stali emaliowanej grubości 35 mm. Ich powierzchnia jest gładka, trwała i odporna na uszkodzenia.
Ciekawą propozycją są wanny z konglomeratów. Są one produkowane ze sproszkowanego marmuru połączonego żywicą poliestrową oraz dodatkiem odpowiedniego pigmentu. Z kolei wanny z kompozytów wykonuje się z mieszanki minerałów i żywic. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, oddziaływanie czynników chemicznych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość kształtowania wanien o bardzo cienkich ściankach, a przy tym bardzo wytrzymałych. To doskonałe materiały do produkcji wanien wolno stojących - nie wymagają wykonywania obudowy.
Agata Kosiarska
Ważny parametr - pojemność
Wybierając wannę, trzeba również zwrócić uwagę na wyprofilowanie wnętrza. Wpływa ono bowiem nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na zużycie wody podczas kąpieli. Wanny o takim samym kształcie mogą mieć różną głębokość, a ścianki boczne pionowe lub pochylone. Od wewnętrznego ukształtowania zależy pojemność wanny: od około 70 l (w najmniejszych modelach) do ponad 450 (w największych). Im większą wannę wybierzemy, tym dłużej będziemy czekać, aż się napełni wodą, zużyjemy jej więcej i powstanie więcej ścieków. Boleśnie to odczujemy, płacąc wyższe rachunki za wodę i jej podgrzanie oraz ścieki. Posiadacze szamb będą musieli zadbać o częstsze ich opróżnianie.
Agata Kosiarska