Modna i wygodna
Łazienkę urządzamy na lata. Dlatego warto dobrze przemyśleć, w jakie sprzęty chcemy ją wyposażyć, a także co w jej wystroju jest dla nas najważniejsze. Jak niebanalnie zaprojektować to pomieszczenie? Oto kilka efektownych propozycji, łączących aktualne trendy z funkcjonalnością.
Jasno-ciemno
Bazą tej łazienki są biel, czerń i odcień drewna dębu. Punktem wyjścia były gresowe kafle ze wzorem marmuru. Uzupełnia je biała ceramika sanitariatów i czarne płytki w jodełkę, którymi została wykończona jedna ściana. Metal i szkło dodają łazience nowoczesności. Całość ocieplają drewniane meble. Na prawo od wejścia, za szklaną taflą, znajduje się prysznic. Bezbrodzikowy, wyłożony tymi samymi kaflami co ściana przy umywalce. Taki zabieg optycznie powiększył wnętrze.
Z kolorowym akcentem
W tej łazience wszystkie elementy stałego wyposażenia są neutralne, białe, a kolor pojawia się tylko na jednej ścianie. Można ją łatwo przemalować czy ozdobić, na przykład naklejkami. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących co pewien czas zmieniać wygląd wnętrza bez konieczności przeprowadzania większego remontu.
W stylu minimalistycznym
Zamiast płytek na ścianach – beton, lustra i meble z frontami bez uchwytów. Oszczędna forma, nowoczesna, ale i praktyczna. W takiej łazience łatwo utrzymać porządek. Główną dekoracją stają się standardowe elementy wyposażenia - armatura i ceramika łazienkowa. Dlatego tak ważny jest ich przemyślany dobór. Zastosowano tu designerską serię baterii o nowoczesnej linii. W łazience najważniejsza jest wanna wolnostojąca. Betonowy podest, na którym ją umieszczono, razem ze ścianą i sufitem wydzielają część kąpielową. Duże lustro za wanną oraz drugie, na ścianie z umywalką, optycznie powiększają wnętrze.
Dzięki połączeniu elementów o różnych fakturach i natężeniu połysku minimalistyczne wnętrze nie jest nudne, lecz staje się efektowne i eleganckie.
Jak w SPA
Duży metraż łazienki pozwolił na zmieszczenie bogatego wyposażenia. Jest tu nie tylko wygodna wanna wyprofilowana tak, że można w niej się zrelaksować, ale też kabina prysznicowa i sauna. Wielkość pomieszczenia podkreśla zawieszona wzdłuż całej ściany od wejścia do okna długa minimalistyczna szafka z corianu z umywalką i blatem. Powiększają ją też ogromne tafle lustra i biel.
Kąpiel pod skosami
Spora łazienka na poddaszu mimo skosów mieści szeroki program funkcjonalny. Znalazła się tu kabina prysznicowa typu walk-in. Naprzeciwko umieszczono szafkę odlaną wraz z umywalką z konglomeratu kwarcowego, który do złudzenia przypomina kamień naturalny. Jest trwały, nienasiąkliwy i łatwo się czyści. Długi blat pełni funkcję toaletki – dzięki bliskości okna jest idealnym miejscem do robienia makijażu. Szafka jest wyposażona w szufladę, w której mieszczą się kosmetyki.
W środkowej części po jednej stronie zamontowano WC, po drugiej znalazła się zabudowa meblowa. Połączono tu różne materiały: biały MDF, szkło i drewniany fornir. Razem tworzą lekką kompozycję. Łazienkę wyróżnia relaksująca strefa kąpielowa. W niszy pod oknem dachowym ukośnie została ustawiona wanna wolnostojąca. Przy wannie powstał kącik z roślinami.
Salon kąpielowy
Łazienka jasna, przestronna, uporządkowana. Wykończona materiałami najwyższej jakości, jednak daleka od przepychu. Wygląda jak pokój kąpielowy w luksusowym hotelu. Najważniejsza jest wolno stojąca wanna i ściana zabudowana płytą – prostą, bez uchwytów. Powyżej części zasłaniającej stelaże WC i bidetu wszystkie fronty otwierają się na klik. Przeciwległą ścianę wyłożono płytkami o fakturze cegły. Ściana z kabiną prysznicową jest wykończona betonem dekoracyjnym.
Marzycielska
Taki efekt osiągnięto, wykańczając dwie ściany tapetą z motywem latających statków, a także stylizowanej armaturze w kolorze starego złota. Na wprost wejścia znajduje się szafka pod umywalkę z płyty MDF. Ramiaki oraz miedziane uchwyty dodają frontom klasycznego charakteru. Mebel wykończono półmatowym, wodoodpornym lakierem. Blat z konglomeratu także jest całkowicie odporny na wilgoć.
Bez płytek na ścianach
To inspiracja dla tych, którzy szukają niebanalnego motywu przewodniego do swojej łazienki i nie przepadają za ścianami w całości wykończonymi płytkami. Popartowa grafika zdobi ścianę nad wanną. Dzięki ochronnej laminowanej warstwie nie zniszczy się pod wpływem wilgoci. Dodatkowo przed zachlapaniem chroni ją niska ścianka z marmuru za wanną, służąca też jako półka na kosmetyki. Efektowna grafika została zestawiona ze stylowymi sztukateriami, tradycyjnymi abażurami i posadzką w stylu retro, przywołującą klimat wnętrz dawnych kamienic.
Ponieważ kolorowa grafika ma być najmocniejszym akcentem we wnętrzu, ściany pomalowano na biało wodoodporną farbą. Dla kontrastu na ceramicznej mozaice na podłodze pojawiła się czerń, czarna jest też umywalka. Stoi na zrobionej z lakierowanej płyty MDF szafce z frontami otwieranymi na docisk i półką, która może służyć do przechowywania ręczników albo czasopism.
Z cegłą w tle
Cegła to nietypowy materiał do łazienki. Wchodząc do łazienki, raczej nikt nie spodziewa się takiego elementu wystroju. Tu ceglane ściany powstały z płytek elewacyjnych z pociętych starych cegieł. Surowość cegły podkreślają szerokie, nierówne fugi. Z chropowatą ścianą kontrastuje gładka umywalka i szafka. W obszernej strefie prysznicowej oraz przy toalecie położono białe polakierowane płytki pasujące do szafki z lakierowanego MDF-u.
Między dawnym a nowym
Wystrój łazienki, choć nowoczesny, nawiązuje do klimatu dawnych wnętrz. Łącznikiem między dawnym a nowym są płytki z dekoracyjnym motywem. Dzięki temu, że są cementowe wydają się już naznaczone patyną czasu. Zostały ułożone na ściance wokół umywalki oraz podłodze poza natryskiem. W łazience zmieściły się dwie strefy kąpielowe: z prysznicem i z wanną.