Miejsce na prysznic
W dużej łazience często oprócz wanny instalujemy prysznic, w małej zwykle montujemy go zamiast niej. Przemawiają za tym względy ekonomiczne i ekologiczne. Jakie są rodzaje kabin prysznicowych? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
Kabiny prysznicowe mogą być półkoliste (stanowiące wycinek koła), kwadratowe, prostokątne, wielokątne oraz okrągłe. W większości przypadków kształt kabiny jest symetryczny. Najpopularniejsze są modele narożne, bo jest to rozwiązanie ekonomiczne i praktyczne. Do zabudowy prysznica wystarczą dwie ścianki (w tym jedna z drzwiami). Kabinę narożną można umieścić w każdej łazience i zależnie od dostępnej przestrzeni dostosować jej wymiary oraz kształt frontu. Jako prysznic można wykorzystać również wnękę między dwiema ścianami i wtedy wystarczy z przodu zainstalować drzwi.
Ponieważ łazienki powoli stają się coraz większe, przeobrażają się nawet w pokoje kąpielowe, również kabiny prysznicowe są coraz bardziej reprezentacyjne. W dużej łazience można ustawić kabinę przyścienną wzdłuż wolnej ściany. Jej kształt może być kwadratowy, ale jeśli jest dość wolnego miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wstawić tam długą, prostokątną kabinę.
Na szczególne wyeksponowanie zasługują kabiny okrągłe, które można ustawić przy ścianie albo w dowolnym miejscu pokoju kąpielowego.
Szkło lub polistyren
Kabiny prysznicowe mają ścianki i drzwi ze szkła albo polistyrenu. Szkło jest hartowane, ponieważ takie jest bardziej odporne na uderzenia niż zwykłe. Gdyby do niego doszło, ścianka prysznica rozsypałaby się na mnóstwo kawałków, ale o obłych, tępych krawędziach, niezagrażających skaleczeniem.
Tafle szkła mają grubość 5-8 mm. Jedynie drzwi mogą być robione ze szkła cieńszego, nawet czteromilimetrowego. Arkusze polistyrenu stosowane w kabinach prysznicowych są cieńsze od tafli szklanych – mają około 2 mm grubości. Mimo to ścianki polistyrenowe są trwałe i odporne na zarysowania, a wykonane z nich kabiny są lżejsze i znacznie tańsze od podobnych z wypełnieniem ze szkła. Ścianki mają standardowe mocowania w profilach plastikowych lub metalowych i są stabilne. Mimo to podczas użytkowania ma się niejednokrotnie wrażenie, że konstrukcja jest nietrwała. Szklane kabiny prysznicowe wyglądają solidniej i bardziej szlachetnie. Produkty różnią się wymiarami i grubością tafli. Zarówno szkło, jak i polistyren mogą być przezroczyste, matowe albo z ozdobnym wzorem. Szkło może być barwione na przykład na brązowo lub grafitowo i ozdobione dekoracjami: satynowymi, piaskowanymi albo szlifowanymi. Czasem nanosi się na nie kolorowe nadruki techniką laserową.
Od pewnego czasu modne są kabiny prysznicowe z czarnymi elementami mocowania oraz ozdobną kratownicą na ściankach, utworzoną przez dodatkowe profile lub grafikę. Tafle szkła są zdobione po stronie zewnętrznej. Od wewnątrz szkło jest gładkie. Dodatkowo pokrywa się je powłokami, które mają sprawić, że woda będzie po nich szybko spływać, co zapobiegnie powstawaniu zacieków i śladów po kroplach oraz kamiennego osadu. Każdy producent kabin prysznicowych stosuje własne powłoki o indywidualnych, zastrzeżonych nazwach, choć ich działanie jest podobne.
Drzwi kabiny
W kabinach prysznicowych stosuje się różne rodzaje drzwi. To ważny element konstrukcji kabiny, zwłaszcza przeznaczonej do niewielkiej łazienki. Trzeba zwrócić uwagę, jak się otwierają.
Jeśli wybór padnie na kabinę z tradycyjnymi drzwiami z jednym skrzydłem, musi być przed nią wolna przestrzeń, w której drzwi będą się poruszać. W wielu kabinach drzwi można zamontować tak, żeby otwierały się na prawą lub lewą stronę, zależnie od potrzeb. Są też takie, w przypadku których producent nie daje wyboru, więc trzeba to zawczasu uwzględnić.
Drzwi do kabiny mogą być również harmonijkowe i otwierać się do środka lub na zewnątrz. Wówczas ich skrzydła składają się na pół i ustawiają przy jednym boku.
Drzwi rozwierane obrotowe (tak zwane piwotowe) mają oś obrotu odsuniętą od narożnika, dlatego w pozycji otwartej większa część skrzydła jest wysunięta na zewnątrz, a mniejsza – do wnętrza kabiny. Wśród drzwi rozwieranych warto szukać takich, które mają mechanizm unoszenia skrzydła w momencie rozwarcia. To ważne w przypadku grubych szklanych skrzydeł, które mogą być bardzo ciężkie.
Gdy w łazience jest mało miejsca, najlepiej wybrać kabinę z drzwiami przesuwnymi. Mogą się one składać z kilku wąskich skrzydeł zsuwanych na bok. Bardzo wygodne będą te rozsuwane na dwie strony i pozostawiające szeroki otwór wejściowy. Producenci podają w ulotkach dołączonych do produktów, jak wielka będzie ta przestrzeń, więc wystarczy to sprawdzić.
Kabiny z drzwiami przesuwnymi mają u dołu i u góry szerokie listwy mocujące, w których poruszają się skrzydła. Mechanizm ruchu stanowią rolki jezdne pojedyncze lub podwójne. Najlepiej wybierać kabiny z rolkami metalowymi i łożyskowanymi, które będą się sprawnie poruszać, a nie zacinać. U dołu drzwi są zamocowane na zaczepach. Najlepsze są takie, które można wypinać, żeby umyć skrzydło. Są też kabiny mające drzwi o rozwieranym skrzydle i ruchome ścianki boczne na zawiasach. Tak zbudowaną kabinę można złożyć i stanie się znacznie mniejsza. Rozwiązanie ma sens, kiedy zastosuje się je bez brodzika, bo prysznic będzie można rozstawiać tylko na czas kąpieli, a po jego złożeniu swobodnie korzystać z „uwolnionej” przestrzeni w łazience.
Kabiny walk-in
To bardzo modne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Nie mają drzwi, więc najczęściej są elementem nowoczesnych aranżacji, w których kabina stoi bezpośrednio na posadzce albo płaskim panelu prysznicowym (lub inaczej płaszczyźnie prysznicowej). Kabina walk-in jest więc bardzo wygodna dla osób mających problemy z poruszaniem się. Jeśli będzie miała odpowiednio duże wymiary (wsporniki mają długość do 120 cm), da się do niej wygodnie wjechać na wózku.
Kabiny walk-in nie mają drzwi zamykających przestrzeń, więc muszą mieć odpowiednio większe wymiary, żeby strumień wody nie rozbryzgiwał się poza ich obręb. Można je konfigurować na wiele sposobów. Najprostsza kabina walk-in składa się z jednej ścianki wydzielającej narożnik lub ustawionej równolegle do jednej ze ścian łazienki. Rozbudowane modele są zbudowane z trzech-czterech paneli i mają na przykład kształt prostokąta z wewnętrzną półścianką, która wyznacza miejsce na ręczniki i wycieranie się.
Mocowanie
Kabina prysznicowa powinna być stabilna. Ścianki mogą być mocowane na profilach w kształcie listwy albo punktowo na zawiasach. Listwy mają uszczelki i wyprofilowanie umożliwiające zniwelowanie kilkumilimetrowych nierówności ścian. U góry stosuje się wsporniki (relingi) łączące ściankę prysznica ze ścianą. Ich zadaniem jest dodatkowa stabilizacja konstrukcji.
Kabiny prysznicowe często mają rozbudowany stelaż zapewniający im większą sztywność. Listwy o szerokości kilku centymetrów są umieszczone po bokach wzdłuż ściany oraz u góry i u dołu nad brodzikiem. Taka rama metalowa wygląda solidnie i jednoznacznie wskazuje miejsce, w którym można wziąć prysznic.
Można zaobserwować tendencję do ograniczania elementów montażowych kabin szklanych i dążenie do tego, żeby kabina wyglądała tak, jakby składała się tylko z tafli szkła. Elementy mocowania punktowego są nierozbudowane, a listwy mocujące – wąskie i dyskretne. Jest to widoczne zwłaszcza w nowoczesnych kabinach typu walk-in o ograniczonej liczbie ścianek. Ścianka ustabilizowana na dole lub z boku może być dodatkowo zamocowana tylko ulokowanym u góry wspornikiem.
Elementy mocowania oraz uchwyty są z aluminium anodowanego albo malowanego proszkowo. Najczęstszymi wykończeniami są chrom w połysku albo matowa satyna.
Bardzo modne są kabiny z czarnymi elementami mocowania i ewentualnie dekoracjami, które dobrze wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, loftowych. Kolorystykę systemu mocowania kabiny prysznicowej warto powtórzyć w akcesoriach do kąpieli, czyli panelu prysznicowym i deszczownicy.
Szczelność
Kabina prysznicowa powinna być szczelna, żeby woda nie wypływała poza jej obszar. Ścianki mogą być osadzone na profilu z odprowadzeniem wody do wnętrza kabiny. W innych przypadkach styki uszczelnia się silikonem lub uszczelkami. W drzwiach stosuje się przezroczyste uszczelki magnetyczne, które dociskają skrzydło w pozycji zamkniętej. Na dole skrzydła drzwi rozwieranych lub obrotowych instaluje się przezroczysty profil uszczelkowy. Dodatkowo wzdłuż skrzydła na wejściu może być wstawiony próg.
Ważne wymiary
Minimalna wielkość dostępnych w sprzedaży kabin prysznicowych to 70 x 70 cm. Takie rozwiązanie można jednak polecić jedynie do bardzo małej łazienki albo takiej, z której będzie się korzystać sporadycznie. Standardem jest wymiar co najmniej 80 x 80 albo 90 x 90 cm.
Wygodne kabiny prysznicowe mogą być zdecydowanie większe. Popularne są modele prostokątne, których dłuższy bok ma 100-120 cm, ale można kupić i takie ze ścianką o długości nawet 140-150 cm.
Najpopularniejsza wysokość to 190-200 cm. Taką kabinę można bez problemu ustawić nawet na wysokim brodziku, w większości typowych łazienek. Najwyższe kabiny mogą mieć 220 cm, najniższe – 165-170 cm.
Nieco inaczej wygląda kwestia dobierania prysznica do pomieszczenia na poddaszu, zwłaszcza jeśli chce się go ustawić pod skosami. W takiej sytuacji trzeba zwykle zamówić u producenta egzemplarz przygotowany na zamówienie, ze ściankami dociętymi ukośnie pod odpowiednim kątem. Należy też pamiętać o sposobie otwierania drzwi. Skrzydło rozwierane musi się swobodnie odchylać i dawać niczym nieograniczony dostęp do wnętrza kabiny.
Wielu producentów przygotowuje kabiny prysznicowe na wymiar, według zamówienia klienta. Cena takiego produktu zawiera zwykle poprzedzającą zamówienie usługę obmiaru miejsca przeznaczonego na prysznic przez pracownika firmy.