Z czego nadbudowa?
Z nowym poddaszem
To zależy przede wszystkim od stanu istniejącego budynku i od planowanego wyglądu poddasza.
Nadbudowa murowana
Na budulec zazwyczaj wybiera się elementy murowe o szerokości równej lub zbliżonej do tych, na których są wymurowane ściany niższej kondygnacji. Dzięki temu nie zmienia się położenie środka ciężkości ścian, co korzystnie wpływa na stabilność fundamentów. Murowane ściany najczęściej (ale nie zawsze – zależy od obciążeń) wzmacnia się metalowymi lub żelbetowymi słupkami rozstawionymi co 2-4 m. Powinny być konstrukcyjnie połączone z istniejącym wieńcem albo pełniącym jego funkcję przemurowaniem. W wieńcu można wywiercić otwory (lub wykorzystać te, które były odkrywkami do sprawdzenia jego stanu technicznego), a następnie wypełnić je żywicą montażową i wkleić w nią pionowo krótkie pręty – tak zwane startery. Do nich dowiązuje się zbrojenie słupków.
Od góry ścianki usztywnia się wieńcem, na którym później opiera się murłata podtrzymująca więźbę dachową.
Najczęściej jest to wieniec żelbetowy. Ze zbrojeniem wieńca łączy się zbrojenie słupków wzmacniających ...

Materiały na ściany murowane wybiera się ze względu na ich parametry – w jednym wypadku najważniejszy będzie ciężar elementów, w innym ich szerokość, a w jeszcze innym wytrzymałość na ściskanie
fot. Anna ŚcigajW artykule znajdziesz:
- informacje, jak wzmocnić nadmurowywane ściany
- wskazówki, w jaki sposób nadbudować kondygnację, wykorzystując technologie szkieletowe.
Podpowiadamy również, które elementy domu mogą wymagać wzmocnienia przy jego nadbudowie i opisujemy, jak się to robi najczęściej.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych