Murator Remont Przebudowa z termomodernizacją

Przebudowa z termomodernizacją

Podniesienie standardu energetycznego starego domu

Renata Kołakowska
Renata Kołakowska

Marzeniem wielu osób mieszkających w starych, małych i zimnych domach jest zwiększenie ich powierzchni i jednocześnie zmniejszenie kosztów utrzymania. Udało się to w małym bliźniaku na Pomorzu.

Dom, który przebudowaliśmy, znajduje się w zwartej, gęstej zabudowie, w otoczeniu starych, wysokopiennych drzew owocowych. Zwiększają one zacienienie i w sezonie grzewczym ograniczają nagrzewanie budynku promieniowaniem słonecznym. Przez piwnicę przechodzi tranzyt rur ciepłowniczych, których straty ciepła udało się nam wykorzystać, co przyniosło nadspodziewanie duże korzyści. Częściowe ocieplenie ścian piwnicy oraz podłogi na gruncie, włączenie jej do szczelnej, ogrzewanej i wentylowanej mechanicznie kubatury zapewniło korzystniejszy rozkład temperatury w domu i oszczędności na ogrzewaniu. Obecnie koszty ogrzewania, mimo nieuniknionych w przypadku ograniczonego budżetu kompromisów i strat ciepła wynikających z niezakończenia niektórych istotnych dla energochłonności budynku prac, są porównywalne z tymi w wolno stojącym budynku pasywnym. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania, bez uwzględnienia nietypowych źródeł ciepła, klasyfikuje ten dom jako dobry budynek niskoenergetyczny. Symbioza z miejską siecią ciepłowniczą wzniosła go na wyżyny energooszczędności.

Przebudowa z termomodernizacją

Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej został zbudowany w latach 20. XX w. jako skromny 80-metrowy budynek z poddaszem i piwnicą. Grubość zewnętrznych murów z cegły wynosiła 40 cm, a stary dwuspadowy dach kryty karpiówką był nieocieplony

fot. atelier15.pl
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 2/2013 Tekst i projekt architekt Renata Kołakowska
Zdjęcia
atelier15.pl
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł