Murator Remont Przebudowa dachu
Dom jak nowy

Przebudowa dachu

Z nowym poddaszem

Paweł Detko
Paweł Detko

Podwyższenie lub budowa poddasza to częsty sposób na powiększenie powierzchni domu. Wiąże się to z przebudową dachu. Jakie mamy możliwości?

Wybór rozwiązania zależy od oceny możliwości architektonicznych i konstrukcyjnych. Najwięcej użytecznej powierzchni i najlepszy dostęp do światła uzyskamy pod dachem dwuspadowym ze szczytami. Proste ściany i możliwość wstawienia w nie dużych okien dają gwarancję ustawnych i jasnych pomieszczeń. Jednak nie na każdym domu taki prosty dach będzie wyglądał harmonijnie. Najlepsze rezultaty daje budowa dwuspadowego dachu na domu o prostym planie – prostokątnym, a także L- czy T-kształtnym.

Budowa czy podwyższenie poddasza zawsze bardzo zmienia wygląd domu i sposób przekształcenia dachu powinien być rozpatrywany nie tylko pod względem korzyści użytkowych, lecz także estetycznych.

Oceniając stan, możliwości i sens zmian konstrukcyjnych, trzeba rozpoznać opłacalność zachowania obecnej więźby i jej poszycia, możliwości docieplenia połaci, a także stan techniczny miejsc oparcia dachu na stropie lub murach oraz ich zdolność do przeniesienia obciążeń od wyższego dachu.

Przebudowa dachu

Najpoważniejszą przebudową jest zmiana kształtu dachu i podniesienie ścian. Aby konstrukcja była stabilna, często trzeba rozebrać stare ściany i wymurować nowe, wzmocnione słupkami żelbetowymi. Nowy dach opiera się na żelbetowym wieńcu spinającym ścianki kolankowe i szczytowe

fot. Rafał Zieliński

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki dotyczące częściowej przeróbki dachu - podwyższenia go w centrum poddasza
  • wyjaśnienie, z czym się wiąże zwiększenie nachylenia kąta dachu
  • podpowiedź, jakie możliwości daje zmiana kształtu dachu, gdy decydujemy się na jego przebudowę

Opisujemy też sposób na zwiększenie powierzchni poddasza, przy zachowaniu dotychczasowej więźby i pokrycia, oczywiście pod warunkiem, że są w dobrym stanie technicznym.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 4/2014 Tekst Paweł Detko
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł