Czy budynek nadaje się do adaptacji?
Z budynku gospodarczego
Nie każdy budynek gospodarczy warto adaptować. Decydujący jest stan techniczny, ale dla opłacalności inwestycji duże znaczenie ma też ocena, czy wielkość i układ przestrzenny odpowiadają planowanej funkcji.
Zawsze należy zacząć od pytania, czy obiekt – nawet gdy wygląda masywnie – nie ma uszkodzeń czyniących remont nieopłacalnym.
Stan techniczny
Podstawowe znaczenie mają fundamenty, ściany, więźba dachowa, strop. Oznakami szczególnie niepokojącymi są spękania murów, nieregularne (pionowe lub ukośne) szczeliny biegnące od cokołu po dach, a także szczeliny przy otworach albo narożach budynku. Niedobrze, jeśli pokrywają się z pęknięciami we wnętrzach. Takie zjawiska wskazują na nierównomierne osiadanie fundamentów. Jeżeli te odkształcenia nie powstały dawno, czyli są czynne, nie wystarczy wypełnienie szczelin. Trzeba będzie wzmocnić fundamenty i spiąć stalą ściany (zapewne są pozbawione wieńców). Zwracajmy uwagę na odchylenia ścian od pionu. Pochylona na zewnątrz ścianka poddasza wskazuje na wypieranie jej przez uszkodzoną więźbę, a to może oznaczać konieczność rozbiórki dachu, naprawy ścianek i wzmacniania ich wieńcami żelbetowymi. O uszkodzeniu konstrukcji dachu świadczy także odkształcenie linii kalenicy – jej siodłowe obniżenie wskazuje na naruszenie stabilności więźby i wypieranie krokwi na zewnątrz, często z obrotem murłaty. Musimy się wtedy liczyć z rozbiórką i wymianą wielu elementów więźby. Znaczne odkształcenia stropów – powyżej 1-1,5 cm strzałki ugięcia – z reguły wskazują na konieczność ich wzmocnienia lub nawet rozbiórki i rekonstrukcji. W takich sprawach zawsze należy szukać rady konstruktora.
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak ocenić stan techniczny budynku - murowanego i drewnianego
- podpowiedzi, jakie są możliwości adaptacji budynku o dużej bryle
- wskazówki, jak powiększać podczas adaptacji małe budynki, na przykład spichlerzyk, stary sklep
Znajdziesz także szczegółowe informacje, z czego i jak są zbudowane budynki gospodarcze z czasów PRL-u, sprzed II wojny światowej oraz te z początku XX wieku.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych