Odnawialne źródła energii
OZE mają niekwestionowane zalety, ale także rozmaite ograniczenia. Jednak ich upowszechnienie to jedyny znany obecnie sposób zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko dostępnych źródeł ciepła i nadmiernego zużywania kurczących się w szybkim tempie zasobów naturalnych.
Jeszcze całkiem niedawno odnawialne źródła energii były postrzegane jako droga fanaberia zamożnych ekofanatyków. W ostatnich latach, głównie za sprawą zmian w wymaganiach odnośnie do energooszczędności nowo budowanych domów, ale także dzięki rosnącej świadomości ekologicznej inwestorów, zaczęło się to zmieniać. Bardziej niż kiedyś przeszkadza nam smog, a przynajmniej coraz powszechniej i głośniej się do tego przyznajemy. Dym z komina większości z nas nie kojarzy się już z sielskim klimatem dziecięcego rysunku, którego był nieodzownym elementem, ale z pyłami zawieszonymi czy benzo(a)pirenem, które z każdym oddechem przenikają do układu krwionośnego i oddechowego. Inwestycje w OZE, a zwłaszcza zastępowanie nimi starych najbardziej zanieczyszczających środowisko i najmniej efektywnych urządzeń grzewczych mogą to skutecznie ograniczyć.
Znaczące podwyżki cen konwencjonalnych nośników energii oraz możliwość skorzystania z dotacji za zakup odnawialnych źródeł energii - niestety wciąż skromnych w porównaniu z innymi ...
W artykule znajdziesz:
- zalety i wady głównych źródeł energii odnawialnej
- korzyści z zainstalowania kolektorów
- zasady stosowania pomp ciepła w instalacjach grzewczych
- chłodzenie z użyciem pomp ciepła
- możliwości nowoczesnych kotłów na biomasę
- minielektrownie wiatrowe
- główne zasady finansowania inwestycji w OZE
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych