Murator Prawo i pieniądze Remont, przebudowa,termomodernizacja

Remont, przebudowa,termomodernizacja

Jakich formalności urzędowych wymagają

Agnieszka Witulska
Agnieszka Witulska NAPISZ DO AUTORA

Wiele prac remontowych i termomodernizacyjnych prowadzonych przy obiektach budowlanych – budynkach, budowlach i obiektach małej architektury – jest zwolniona z procedur administracyjnych, jednak nie wszystkie.

W przepisach Prawa budowlanego znajdziemy definicje różnych prac budowlanych,w tym remontu i przebudowy (patrz ramka obok). Ich znajomość pomoże uniknąć popełnienia samowoli budowlanej i ewentualnych problemów z nadzorem budowlanym.

Rozróżnienie remontu i przebudowy w praktyce może jednak sprawiać kłopoty. W orzecznictwie sądowym wskazano, że odtworzenie stanu pierwotnego (na którym polega remont) to przywrócenie istniejącemu budynkowi cech, które utracił na skutek zużycia lub zniszczenia, albo naprawa jego elementów, które co prawda fizycznie istnieją, ale utraciły swoje funkcje. Może to być skucie spękanych tynków i położenie nowych bądź wymiana pokrycia dachowego i rynien, instalacji, balustrad. Czym innym jest bieżąca konserwacja, która polega na prowadzeniu okresowych robót w celu utrzymania budynku w dobrym stanie, zabezpieczenia go przed szybkim zużyciem i zniszczeniem. Na przykład odnawianie ram okiennych zaliczymy do konserwacji, a wymianę okien bez ingerencji w elementy konstrukcyjne ...

formalnosci-budowlane.jpeg
Rys. Tomasz Wawer
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 11/2022 Tekst Agnieszka Witulska
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł