Kto pokieruje budową
Zadania, umowa, wynagrodzenie
Powinien to być prawdziwy gospodarz budowy, ktoś więcej niż osoba od uzupełniania wpisów w dzienniku i składania podpisów. Jeśli zatrudniamy fachowca, wykorzystajmy w pełni jego wiedzę i doświadczenie.
O znalezieniu odpowiedniej osoby pełniącej funkcję kierownika budowy warto myśleć jak najwcześniej – najlepiej tuż po wyborze lub kupnie projektu budowlanego. Można wówczas omówić z nim rozwiązania techniczne (może zasugerować lepsze lub tańsze) i harmonogram budowy (wyjaśni, ile czasu będzie trwać budowa domu w danej technologii i na jakie etapy można ją rozłożyć). Możemy też skorzystać z jego wiedzy o lokalnym rynku firm wykonawczych, z którymi współpracował, i hurtowni materiałów budowlanych. Dzięki temu łatwiej będzie negocjować ceny i wybrać najlepsze oferty. Podpis kierownika budowy może być też niezbędny do złożenia w banku wniosku o kredyt na sfinansowanie inwestycji (chodzi o poświadczenie kosztu i terminu wykonania kolejnych etapów budowy). Najważniejszą rolą kierownika jest jednak zorganizowanie procesu budowy i dopilnowanie, żeby przebiegła bezpiecznie oraz zgodnie z projektem i przepisami. Do tego zobowiązują go przepisy ustawy Prawo budowlane.
W artykule znajdziesz:
- podpowiedzi, komu można powierzyć funkcję kierownika budowy
- wskazówki, jak się umawiać z kierownikiem: ile razy (i podczas ktorych etapów prac) powinien się pojawić na budowie, na jakie wynagrodzenie się z nim umawiać
- odpowiedź na pytanie, czy trzeba spisywać umowę z kierownikiem budowy
- wyjaśnienie, jakie są jego obowiązki i uprawnienia oraz gdzie szukać fachowca z uprawnieniami budowlanymi
- informacje, jaka jest rola inspektora nadzoru inwestorskiego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Andrzej T. Papliński