Jak uzyskać odszkodowanie
za wywłaszczoną nieruchomość
Kiedy dojdzie do wywłaszczenia działki z powodu planowanej budowy drogi lub innego obiektu użyteczności publicznej, jej właścicielowi pozostaje walczyć o odszkodowanie. Musi więc wiedzieć, według jakich zasad powinno być ustalone i jak się odwoływać od niekorzystnych decyzji.
Wywłaszczenie to najdalej posunięte i najbardziej dotkliwe ograniczenie prawa własności. Jak czytamy w art. 21 ust. 2 Konstytucji RP, jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy dokonywane jest na cele publiczne oraz za słusznym odszkodowaniem. Nie ma zatem możliwości przeprowadzenia procesu wywłaszczeniowego bez wyrównania właścicielowi nieruchomości poniesionych przez niego strat.
Zagadnienia dotyczące odszkodowania za wywłaszczenie zostały uregulowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (zwanej specustawą). Nie mają tu zastosowania przepisy Kodeksu cywilnego, ponieważ odszkodowanie jest rekompensatą za szkodę będącą wynikiem legalnego działania administracji, a nie działania bezprawnego lub wynikającego z niewykonania albo nienależytego wykonania umowy.
W artykule znajdziesz:
- podpowiedź, jak negocjować wysokość odszkodowania za wywłaszczoną działkę
- zasady i terminy wypłaty odszkodowania i tak zwanej bezpiecznej zaliczki
- wyjaśnienie, czy trzeba zapłacić podatek od otrzymanego odszkodowania
- wskazanie, gdzie i w jakim terminie odwołać się od decyzji o odszkodowaniu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych