Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
Formalności i wymagania
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekologiczne i wygodniejsze niż szambo. Zanim jednak zdecydujemy się na jej budowę, musimy dowiedzieć się, czy jest w ogóle dopuszczalna i jakich zgód wymaga.
Z reguły wydajność przydomowych oczyszczalni ścieków nie przekracza 7,50 m3 na dobę. Oznacza to, że - zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 Prawa budowlanego - ich realizacja nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Co istotne, mając na względzie racjonalność ustawodawcy, należy przyjąć, że z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolniona jest budowa całej przydomowej oczyszczalni ścieków (osadnika, rur rozsączających, przepompowni, komina napowietrzającego, studzienek itd.).
W tym miejscu można dodać, że zgodnie z art. 29 ust. 5 Prawa budowlanego inwestor zamiast dokonywać zgłoszenia dotyczącego budowy oczyszczalni może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na jej budowę. Procedura ta jest jednak bardziej wymagająca i czasochłonna.
Gdy przepustowość oczyszczalni ma przekraczać 7,5 m3na dobę, niezbędne będzie wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie przez inwestora ...
W artykule znajdziesz:
- jak zgłosić budowę
- kiedy można budować oczyszczalnię
- co z pozwoleniem wodnoprawnym
- jaka jest wymagana efektywność oczyszczania
- czy trzeba uzyskać warunki zabudowy
- gdzie można zlokalizować oczyszczalnię
- czy trzeba zgłosić oddanie oczyszczalni
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych